Kupiłeś drona w markecie? Od lipca będziesz musiał się zarejestrować i przejść szkolenie

Dron zdjęcie ilustracyjne fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Dron zdjęcie ilustracyjne fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Kupiłeś drona w markecie? Od lipca będziesz musiał się zarejestrować i przejść szkolenie, bo wymagają tego nowe unijne przepisy.

Od lipca tego roku wszyscy właściciele dronów muszą przejść proces rejestracji oraz obowiązkowe szkolenie informuje portal prawo.pl.

Wymagają tego wprowadzone w ubiegłym roku unijne przepisy, które obejmą także drony kupowane powszechnie w sklepach.

Przepisy unijne zostały wydane w formie rozporządzeń, więc niejako automatyczne zastępują one analogiczne regulacje krajowe. Rozporządzenia unijne stoją w hierarchii aktów prawnych ponad ustawami (a więc ponad naszym rodzimym prawem lotniczym). Tu oznacza, że nie będziemy mogli dalej stosować wypracowanych rozwiązań krajowych. – powiedziała Magdalena Ostrihansky radca prawny specjalizujący się w prawie lotniczym.

Przepisy europejskie wprowadzają rozszerzony katalog operatorów, którzy podlegają obowiązkowej rejestracji i szkoleniom, zmienione zostaną również rodzaje operacji. Podział na operacje rekreacyjne i sportowe i inne (potocznie zwane profesjonalnymi) odchodzi do lamusa i zastępuje go podział na operacje w kategorii otwartej, szczególnej i certyfikowanej. – wyjaśnia pytana o wprowadzane zmiany.

Z obowiązujących pojęć zniknie operator drona. Unijne prawo nazywa każdego pilotem drona. Operator będzie wyznaczał pilota drona oraz odpowiadał za to, że posiada on odpowiednie kompetencje.

Nowe przepisy dotyczą wszystkich ludzi, którzy chcieliby latać dronem, również takim kupionym w markecie. Teraz prawie każdy operator bezzałogowca będzie podlegał obowiązkowej rejestracji, a dla każdego typu operacji (również czysto rekreacyjnych) określone są konkretne wymagania i obowiązki szkoleniowe. – powiedziała Magdalena Ostrihansky.

Szczęściem w nieszczęściu będzie to, że w przypadku dronów z kategorii otwartej szkolenia będą odbywały się w sieci bez konieczności udania się do urzędu.

Źródło: prawo.pl

10 KOMENTARZE

 1. KOMUNA pełna gębą ..trzeba jeszcze nakazać rejestrować radio telefony !!!

 2. Kupiłem szpadel w markecie, gdzie mogę go zarejestrować i zdobyć licencję na jego używanie, aby być w zgodzie z dyrektywami unijnymi?
  Czy licencję trzeba będzie odnawiać co roku?
  Zamierzam jeszcze nabyć grabie, jak uzyskać zgodę komendanta policji na ich posiadanie?
  Słyszałem, że muszę grabie przechowywać w szafie pancernej zamykanej co najmniej dwoma zamkami.

  • Jak już reaktywują ci (celowo z małej, celowo) vaterland, frau Makrela każe ci zarejestrować mikrofony w ścianach mieszkania – ty serduszko kapuściane.

  • Prawdziwy nierejestrowany szpadel, bez numerów seryjnych, z tego co piszesz wynika, że nie ma go w policyjnej bazie śladów balistycznych szpadli to prawdziwy skarb. Nie wiem jak udało ci się go kupić? Nie powinieneś pisać o tym publicznie, myślę że w dark net pójdie lekko za jakieś 10 tys.

 3. To nieprawda co napisali. Dali chwytliwy tytuł żeby czytać/wiadomo odsłony reklam/. Osoby użytkujące drony do wagi 250 gram nie muszą mieć żadnych szkoleń. Co do rejestracji urządzeń w tej wadze to jeszcze na dziś nie ma pewności jak i czy w ogóle będzie tutaj występować. Co prawda użytkownicy będą musieli znać przepisy ogólne, ale tak samo dziś też je muszą znać! Coś jak chodzisz po chodniku to musisz wiedzieć gdzie możesz przejść przez ulicę nawet jak nie masz prawa jazdy czy karty rowerowej. Dziwię się że zamieszczają tak niesprawdzone informacje. Cóż pogoń za kasą /odsłonami /!

  • To są informacje sprawdzone, ale niepełne (waga drona, strefy lotów, system koordynacji lotów, itd). Lepiej kogoś zainteresować problemem zanim wyda 5, 6 tys. może więcej i okaże się że nie może swoim sprzętem polatać. Poza tym system dopiero rusza i napewno na tym się nie skończy. Ja prawie kupiłem mavica 2 pro, i naszczęście poczytalem i zrezygnowałem.

   • I zgodnie z tytułem artykułu chciałeś kupić Mavica 2 pro w supermarkecie? To tak jakby nowe BMW kupować na targu rybnym. Ten dron mocno przekracza 250 gram. Większość tych z supermarketu tej wagi nie przekroczy. Nikt nie będzie wymagał szkoleń dla dronów do 250 gram. To już jest jasne

 4. Kolejny bzdurny artykuł na temat rejestracji dronów. Panowie redatktorzy – zacznijcie pisać konkretnie a nie powielacie bzdury i siejecie panikę.
  Wg ” europejskich” przepisów rejestracji podlegają drony o masiecwiększej niż 250 gramów. Maksymalny ciężar drona, którym może latać cywil to 20 kg – cięższymi bawi się waleczna armia.
  Proces „szkolenia” i rejestracji (dronów do lotów niekomercyjnych tzw „rekreacyjnych”) polega na tym, że wchodzimy na odpowiednią stronę internetową, odpowiadamy na kilka prostych pytań z zakresu bezpiecznego użytkowania drona, wnosimy drobną opłatę za rejestrację i zaraz potem możemy grzać silniki do startu…

Comments are closed.