Kupiłeś drona w markecie? Od lipca będziesz musiał się zarejestrować i przejść szkolenie

Dron zdjęcie ilustracyjne fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Dron zdjęcie ilustracyjne fot. PAP/Grzegorz Michałowski
REKLAMA

Kupiłeś drona w markecie? Od lipca będziesz musiał się zarejestrować i przejść szkolenie, bo wymagają tego nowe unijne przepisy.

Od lipca tego roku wszyscy właściciele dronów muszą przejść proces rejestracji oraz obowiązkowe szkolenie informuje portal prawo.pl.

Wymagają tego wprowadzone w ubiegłym roku unijne przepisy, które obejmą także drony kupowane powszechnie w sklepach.

REKLAMA

Przepisy unijne zostały wydane w formie rozporządzeń, więc niejako automatyczne zastępują one analogiczne regulacje krajowe. Rozporządzenia unijne stoją w hierarchii aktów prawnych ponad ustawami (a więc ponad naszym rodzimym prawem lotniczym). Tu oznacza, że nie będziemy mogli dalej stosować wypracowanych rozwiązań krajowych. – powiedziała Magdalena Ostrihansky radca prawny specjalizujący się w prawie lotniczym.

Przepisy europejskie wprowadzają rozszerzony katalog operatorów, którzy podlegają obowiązkowej rejestracji i szkoleniom, zmienione zostaną również rodzaje operacji. Podział na operacje rekreacyjne i sportowe i inne (potocznie zwane profesjonalnymi) odchodzi do lamusa i zastępuje go podział na operacje w kategorii otwartej, szczególnej i certyfikowanej. – wyjaśnia pytana o wprowadzane zmiany.

Z obowiązujących pojęć zniknie operator drona. Unijne prawo nazywa każdego pilotem drona. Operator będzie wyznaczał pilota drona oraz odpowiadał za to, że posiada on odpowiednie kompetencje.

Nowe przepisy dotyczą wszystkich ludzi, którzy chcieliby latać dronem, również takim kupionym w markecie. Teraz prawie każdy operator bezzałogowca będzie podlegał obowiązkowej rejestracji, a dla każdego typu operacji (również czysto rekreacyjnych) określone są konkretne wymagania i obowiązki szkoleniowe. – powiedziała Magdalena Ostrihansky.

Szczęściem w nieszczęściu będzie to, że w przypadku dronów z kategorii otwartej szkolenia będą odbywały się w sieci bez konieczności udania się do urzędu.

Źródło: prawo.pl

REKLAMA