Szpiegowska afera wszechczasów. Amerykanie i Niemcy przez szwajcarską firmę sprzedawali urządzenia szyfrujące, które pozwalały szpiegować 120 krajów

CX 52 Hagelin, naszyna szyfrująca skonstruowana przez założyciela firmy Crypto AG Borysa Hagelina
CX 52 Hagelin, naszyna szyfrująca skonstruowana przez założyciela firmy Crypto AG Borysa Hagelina
REKLAMA

To jedna z największych afer szpiegowskich wszechczasów. Szwajcarska spółka prowadzona przez agentów CIA i niemieckiego BND sprzedawała urządzenia szyfrujące na cały świat. Umożliwiło to amerykańskiemu i niemieckiemu wywiadowi szpiegowanie 120 krajów. CIA określała operację jako „akcją wywiadowczą stulecia”

Amerykański dziennik „Washington Post”, niemiecki nadawca ZDF i szwajcarski kanał SRF wspólnie opublikowały historię szwajcarskiej firmy Crypto AG. Przedsiębiorstwo sprzedawało urządzenia szyfrujące na cały świat. Spółka działa od końca wojny do początku XXI wieku. Na początku lat 70-ych XX wieku została kupiona przez inwestorów, którzy jak się okazało działali na zlecenie amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej – CIA i niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu.

Od tego momentu agenci całkowicie kontrolowali spółkę, która sprzedawała urządzenia skonstruowane tak, by kody mogły być łamane przez amerykański i niemiecki wywiad.To one obsadziły wszystkie stanowiska w firmie. Agenci kontrolowali projektowanie, produkcję i sprzedaż urządzeń.

REKLAMA

Klientami szwajcarskiej spółki były rządy 120 krajów w tym Indii, Pakistanu, Iranu. Zaufania do szwajcarskiej firmy nie mieli ani Chińczycy ani Rosjanie. Dzięki sprzedawanym urządzeniom szyfrującym Amerykanie mieli m.in możliwość pełnego szpiegowania urzędników irańskich w czasie kryzysu w 1979 roku, kiedy to w Teheranie studenci zajęli amerykańską ambasadę i przetrzymywali dyplomatów jako zakładników.

Amerykaninie dzięki urządzeniom pomogli też Brytyjczykom wygrać z Argentyną wojnę o Falklandy w 1982 roku. Brytyjczycy mieli pełne informacje na temat ruchów wojsk argentyńskich. W latach 80. około 40% komunikacji zagranicznej przetwarzanej przez amerykańskich oficerów wywiadu dostarczano za pośrednictwem maszyn Crypto.

Ujawnienie działalności firmy Crypto AG wywołało spore zamieszanie w Szwajcarii. Jej rząd twierdzi, że został powiadomiony o prawdziwej działalności spółki w listopadzie ub. roku. Tymczasem okazało się, że Amerykanie i Niemcy sprzedawali Szwajcarom urządzenia, ale bez przeróbek pozwalających na łamanie szyfrów. Co więcej, Szwajcarzy zgodzili się, by to Amerykanie decydowali komu urządzenia będą sprzedawane.

Sprawa bardzo uderza w wizerunek Szwajcarii jako kraju neutralnego i bezpiecznego. Własnie ze względu na opinie Szwajcarii Amerykanie wybrali właśnie Crypto AG. Jej założycielem był Rosjanin Boris Hagelin, który w 1940 roku uciekł do Stanów Zjednoczonym z Norwegii po tym, jak zajęli ją Niemcy. Wynalazca był konstruktorem przenośnych maszyn szyfrujących , które kupowała amerykańska armia. Po wojnie osiedlił się w Szwajcarii gdzie kontynuował i rozwijał produkcję. Tam zaś za pośrednictwem amerykańskiego kryptologa rozpoczął współpracę z wywiadem. Ostatecznie to amerykańska agencja i niemieckie biuro przejęły na początku lat 70-ych jego firmę.

REKLAMA