Erupcja wulkanu w Indonezji. Słup dymu sięgał 2000 metrów [VIDEO]

Erupcja wulkanu Wulkan Merapi w Indonezji. fot. PAP/Photoshot/Budi Siswanto
Erupcja wulkanu Wulkan Merapi w Indonezji. fot. PAP/Photoshot/Budi Siswanto

Erupcja wulkanu Merapi w Indonezji. Słup dymu sięgał 2000 metrów. Władze wydały ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów.

Władze Indonezji ostrzegły turystów i mieszkańców przed zbliżaniem się do góry Merapi wobec krótkotrwałej erupcji znajdującego się tam wulkanu do która nastąpiła wczesnym rankiem 13 lutego.

Według indonezyjskiej agencji badawczo-rozwojowej ds. katastrof geologicznych (BPPTKG), wulkan Merapi wybuchł o godzinie 5.16 czasu lokalnego. Erupcja trwała około dwie minuty.

Wulkan wyrzucił kolumnę pyłu wulkanicznego na wysokość ponad 2000 metrów, zagrażając bezpieczeństwu turystów i mieszkańców okolicznych terenów.

Wulkan, który leży na granicy między Jawą Środkową a prowincjami Yogyakarta, był ostatnio aktywny. Ostatnia erupcja miała miejsce 4 stycznia tego roku.

Chociaż erupcja była krótka, gigantyczna kolumna popiołu, którą wysłała w powietrze, zmusiła BPPTKG do ustawienia poziomu alarmowego na „waspada” (uwaga). To drugi najwyższy poziom w czterostopniowym systemie ostrzegania.

Indonezja leży na pacyficznym „pierścieniu ognia”, w którym zderzają się płyty tektoniczne i dochodzi do znacznej części erupcji wulkanicznych i trzęsień ziemi na świecie. Tylko w 2018 roku kraj nawiedziło 11 577 trzęsień ziemi.

Źródło: BERNAMA

1 KOMENTARZ

  1. O nie! Jak on śmie! To ten wulkan Merapi nie wie, że podczas erupcji pozostawia ogromny ślad węglowy i zanieczyszcza atmosferę innymi paskudztwami przyczyniając się do katastrofy klimatycznej?! Trzeba go zmusić żeby do 2030 stał się neutralny klimatycznie, UE i ONZ powinny natychmiast wydać odpowiednie rozporządzenia i potępić tę erupcję.

Comments are closed.