W TYM zawodzie pracy NIE ZNAJDZIESZ. Będzie znacznie więcej kandydatów niż ofert

Urząd Pracy. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Urząd Pracy. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Ekonomista będzie zawodem nadwyżkowym w 2020 r. Oznacza to, że liczba kandydatów na ekonomistów będzie większa niż liczba oferowanych miejsc pracy.

Ekonomista to zawód „trwale nadwyżkowy” od 2016 r. – wynika z badania „Barometr zawodów”, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,

Są profesje, w których nie brakuje zajęć dla pracowników. Na rynku pracy jest deficyt w tych specjalnościach. Najbardziej poszukiwani są m.in. spawacze, elektrycy, elektromonterzy, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników, kucharze czy pielęgniarki. Natomiast ekonomista jest zawodem „trwale nadwyżkowym”.

Źródło: barometrzawodow.pl

„Zawód ten można uznać za trwale nadwyżkowy, bowiem w skali kraju od 2016 r. trafia do nadwyżki. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników. Z jednej strony jest to kwestia dużej liczby absolwentów, w tym techników ekonomistów, jak i dużej popularności oraz dostępności szkół o tym kierunku. Pomimo dużej dynamiki rozwoju rynku, ekonomiści często nie są w stanie znaleźć zatrudnienia kierunkowego. Dlatego uzupełniają kwalifikacje, a czasem całkowicie się przebranżawiają” – ocenia raport.

Źródło: businessinsider.com.pl

1 KOMENTARZ

Comments are closed.