Zamknęli 2 meczety, 63 wzięli pod nadzór i udaremnili 31 ataków terrorystycznych

Fot. ilustr. policja francuska

Takim bilansem pochwalił się MSW Francji Christophe Castaner przed komisją sprawiedliwości Zgromadzenia Narodowego. Chodzi o bilans wprowadzenia tzw. ustawy Silt z października 2017 r. o przeciwdziałaniu terroryzmowi.

W 2018 zamknięto tylko dwa meczety oskarżane o radykalizację wiernych. Rok wcześniej MSW zamknęło na podstawie tej ustawy pięć miejsc kultu muzułmańskiego. Jednak już wkrótce może być dodatkowo zamkniętych jeszcze siedem innych meczetów.

Castaner powiedział parlamentarzystom, że 63 miejsc kultu muzułmańskiego było objętych nadzorem wywiadowczym. 30 meczetom grozi zamknięcie, a 7 takich procedur już wdrożono i jest to tylko kwestia czasu. Niektóre procedury zamknięcia wszczęto także w oparciu o przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

MSW poinformował również, że od 1 stycznia 2017 r. udaremniono 31 ataków terrorystycznych. Odpowiadająć na pytania deputowanych wyjaśnił, że procedurą „indywidualnych środków kontroli administracyjnej” (Micas), które zastąpiły areszt domowy; w 2019 roku objęto we Francji 132 osoby 134, czyli o 84% więcej niż w 2018 r.

Przypadki takie dotyczą głównie stołecznego regionu Île-de-France (Seine-Saint-Denis, Paryża i Val-de-Marne), Minister. 57% takich przypadków dotyczyło osób opuszczających więzienie po odbyciu kary, ale skazanych za terroryzm lub zradykalizowanych już w więzieniu.

Te nadzwyczajne środki i ustawa z 2017 rplu miały zastąpić przepisy po odwołaniu we Francji stanu wyjątkowego. Cztery z nich (m.in. zamykanie miejsc kultu i Micas) będą nadal testowane do końca 2020 roku.

Źródło: Le Point/ VA

1 KOMENTARZ

Comments are closed.