Od północy dostępny jest „Twój e-PIT”. Oszuści zaczęli już działać

Przestępczość finansowa Foto: pexels
Przestępczość finansowa. Zdjęcie ilustracyjne: Pexels Foto: pexels
REKLAMA

Od północy 15 lutego Polacy mogą skorzystać z usługi „Twój e-PIT”. W efekcie, urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.

Ministerstwo Finansów ostrzega jednak przed oszustami. Wykorzystali oni dzień uruchomienia usługi „Twój e-PIT „do wysyłania fałszywych wiadomości.

W 2019 r. z tej formy rozliczenia skorzystało 8,8 mln Polaków. Popularność usługi spowodowała zainteresowanie ze strony oszustów. W tym roku zaczęli oni działać natychmiast po jej uruchomieniu.

REKLAMA

„Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów (MF). Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administracje Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych widomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych. Wiadomości takie należy traktować jako niebezpieczne i je usuwa” – czytamy na stronie resortu zdrowia.

Twój e-PIT Ministerstwo Finansów wprowadziło w 2019 r. Z usługi mogą skorzystać pracownicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.

Do wypełnienia zeznania rocznego podatników korzystających z usługi „Twój e-PIT”, urząd skarbowy wykorzystuje dane zgromadzone przez Krajową Administrację Skarbową. Korzysta także z rejestrów instytucji zewnętrznych:

  • informacji posiadanych od płatników,
  • ubiegłorocznych zeznań podatkowych (np. ulga na dzieci),
  • informacji o wpłaconych przez podatnika zaliczkach na PIT,
  • danych z rejestrów państwowych, np. KSI ZUS, PESEL itp.

Jak działa „Twój e-PIT”:

  • Urząd przygotowuje za podatnika zeznanie roczne.
  • Podatnik może zweryfikować i dokonać zmian w przygotowanej deklaracji.
  • Łatwiejsze jest rozliczenie ulg. Pobranie danych z systemów informacyjnych KAS i z innych rejestrów państwowych znosi obowiązek dostarczania do US dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulgi.
  • Podatnik nie musi podpisywać zeznania – jeżeli zgadza się z deklaracją wypełnioną przez urząd i nie korzysta z ulg podatkowych i odliczeń.
  • Zeznanie roczne zawsze zostanie złożone w obowiązującym terminie.

Podatnicy, którzy nie chcą wykorzystywać usługi „Twój e-PIT” w celu rozliczenia się z fiskusem, mogą skorzystać z dotychczasowych form składania deklaracji. W związku z tym, mogą rozliczyć się w formie papierowej lub elektronicznej.

Źródło: gov.pl/web/finanse

REKLAMA