Szok! Piotr Żyła po 7 latach wygrał konkurs Pucharu Świata

Piotr Żyła Fot. screen Twitter

To drugie zwycięstwo polskiego skoczka w zawodach tej rangi. Żyła wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w Bad Mitterndorf. Piąte miejsce zajął w sobotnim konkursie Dawid Kubacki, a siódme Kamil Stoch.

Poprzednia wygrana Piotra Żyły miała miejsce 7 lat temu w 2013 roku w Oslo. Teraz po pierwszej serii Żyła zajmował trzecie miejsce. Uzyskał w niej 225,5 m, ale prowadził Niemiec Karl Geiger. Drugi był Kraft.

W drugiej serii Żyła miał 219,5 m. Jednak słabiej zaprezentowali się Kraft (214,5 m) oraz Geiger (213 m) i ostatecznie przegrali z Polakiem odpowiednio o 3,9 pkt oraz 4,0 pkt.

W finale bardzo dobrze zaprezentował się Stoch. 231,5 m było najlepszym wynikiem drugiej serii i pozwoliło awansować trzykrotnemu mistrzowi olimpijskiemu z 10. na siódmą pozycję.

Na 24. miejscu uplasował się Jakub Wolny, a na 30. Aleksander Zniszczoł. Na półmetku Wolny był 14., jednak w drugiej próbie spisał się znaczniej słabiej. Zniszczoł natomiast w finałowej „30” zawodów PŚ znalazł się po ponad trzech latach przerwy. Do drugiej serii nie awansowali 35. Andrzej Stękała i 46. Klemens Murańka.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kraft ma 78 punktów przewagi nad drugim Geigerem. Trzecie miejsce zajmuje Kubacki – 188 pkt straty. To były pierwsze w tym sezonie zawody na mamuciej skoczni. Żyła objął w ten sposób prowadzenie w walce o małą Kryształową Kulę w lotach.