30 lat więzienia dla brata ministra za kradzież antyków w Egipcie

Artefakty z Egiptu
Przemycane z Egiptu przedmioty Fot. Twitter

Brat byłego egipskiego ministra finansów został skazany w sobotę 15 lutego na 30 lat więzienia. Wyrok wydał sąd w Kairze za próbę przemycenia tysięcy antyków z Egiptu. Proceder rozwinął się po upadku prezydenta Mubaraka.

Raouf Ghali, brat Youssefa Ghali, ministra finansów za czasów Hosniego Mubaraka, został skazany na 30 lat więzienia i grzywnę w wysokości 6 milionów funtów egipskich (350 800 euro). Chodzi o przemyt tysięcy starożytnych przedmiotów do Włoch.

Ghali miał wspólników, w tym byłego włoskiego konsula honorowego Ladislava Otakara Skakala, który jest z pochodzenia Czechem. Ten otrzymał zaocznie wyrok 15 lat więzienia jeszcze w styczniu. Nałożono na niego także grzywnę 58 tys. euro za przemyt prawie 22 tys. antyków. Pozostali wspólnicy byli obywatelami Egiptu. Otrzymali po 3 lata.

Wśród skradzionych przedmiotów był nawet sarkofag. Poza tym według prokuratora generalnego chodzi o ponad 21 000 złotych monet, 151 miniaturowych figurek, pięć mumii, ceramikę.

Łupy odnalazła włoska policja w dyplomatycznym kontenerze statku, którt wypłyną z portu Aleksandria i zacumował w Salerno w południowych Włoszech. Działo się to jeszcze w 2017 roku. Śledztwo zaprowadziło policję do Egiptu. W siedzibie konsula Ladislava Otakara Skakala oraz w sejfie jego konta dokonano kolejnych odkryć skradzionych antyków.

W 2018 roku zwrócono Egiptowi zatrzymane przedmioty. Zawiadomiono też Interpol i wydano list gończy za Skakalem. Próby przemycania antyków miały miejsce po upadku Mubaraka podczas rewolty w 2011 r.

Źródło: Le Fugaro/ AFP