Pomoc społeczna była dla niej żyłą złota. Ukradła z socjalu dziesiątki milionów

Kradzież funduszy socjalnych. Britta Nielsen skazana przez sąd / Fot. YouTube/AP Archive
Kradzież funduszy socjalnych. Britta Nielsen skazana przez sąd / Fot. YouTube/AP Archive

Główna podejrzana w procesie o kradzież funduszy socjalnych w Danii została skazana we wtorek na 6,5 roku więzienia. Sąd orzekł, że kobieta jest winna kradzieży prawie 117 mln koron (ok. 66,5 mln złotych) z systemu pomocy społecznej w ciągu 25 lat.

65-letnia pracownica społeczna Britta Nielsen przyznała się przed sądem miejskim w Kopenhadze do przejęcia pewnych sum. Zeznała jednak, że nie pamięta wszystkiego.

Z racji zajmowanego stanowiska Nielsen miała dostęp do systemu komputerowego rządowej agencji pomocy społecznej. Stamtąd przesyłała pieniądze na swoje konta bankowe.

Jej obrona twierdziła, że zabezpieczenia wokół funduszy socjalnych były zbyt słabe i że zarówno kierownictwo, jak i jej koledzy wiedzieli, jak łatwo można wyprowadzać pieniądze z systemu.

„To był stały żart, że możesz z łatwością dodać własny numer konta, a następnie wyjechać na Bahamy” – powiedziała Nielsen przed sądem.

Po zwolnieniu z pracy Britta Nielsen uciekła do Republiki Południowej Afryki, gdzie mieszkała w luksusowych warunkach – podaje Associated Press.

Międzynarodowy nakaz aresztowania doprowadził do jej ekstradycji i aresztowania w listopadzie 2018 roku.

Źródło: PAP || NCzas.com