Manifestanci z Hongkongu skarżą się na Francję za dostawy sprzętu dla policji

Wyposażenie zaprojektowane przez Protecop Fot/ portal firmy

Policja w Hongkongu zbroi się przeciw demonstrantom prodemokratycznym we Francji. Tamtejsze władze zamówiły wyposażenie dla policji we francuskiej firmie Protecop. Kontrakt na kamizelki, ochraniacze i tarcze opiewa na 5 milionów euro.

Ujawnienie tego zamówienia stawia Paryż w niewygodnej sytuacji. Francja „czołowy obrońca praw człowieka” współdziała z władzami w owych praw tłumieniu?

Na początku lutego demonstranci w Hongkongu odkryli, że policja w tej enklawie zamówiła 3932 „kombinezony taktyczne” w firmie Protecop za kwotę prawie 5 milionów euro. W dodatku dzieje się to w momencie, kiedy tutejsze władze oskarżane są o brak ochrony ludności przed szalejącym koronawirusem.

Na wezwanie Joshua Wonga, znanej postaci ruchu prodemokratycznego uruchomiono petycję skierowaną do francuskich władz o zerwanie tego kontraktu. Petycja zebrała szybko ponad 100 tys. podpisów.

Protecop to francuska grupa przemysłowa, która powstała w 1982 r. Projektuje i produkuje sprzęt ochrony osobistej dla policji i firm ochroniarskich, także kombinezony dla saperów. Dostarcza sprzęt do wszystkich rodzajów armii, policji i żandarmerii. Eksportuje swoje wyroby niemal na wszystkie kontynenty.

Wątpliwe, by kontrakt zerwano. Już teraz podkreśla się, że chodzi tu o sprzęt ochronny, a nie ofensywny.

2 KOMENTARZE

  1. No cóż, Macron, po naszemu Makaron – nawija gluty ( makaron) ludziom na uszy, sądząc, że inni to durnie- Makaron myli się

Comments are closed.