Prawo szariatu w Pakistanie. Zmusili do zamążpójście za porywacza 14-letnią chrześcijankę

Katedra św. Patryka w Karaczi Fot. ilustr. Wikipedia

Sąd Karaczi, opierając się na prawie szariatu, orzekł, że małżeństwo 14-letniej pakistańskiej dziewczynki z jej muzułmańskim porywaczem jest ważne. Dziewczynka jest chrześcijanką i porwaną ją ze względu na wyznawaną religię.

Według organizacji Pomoc Kościołowi w potrzebie (AED) sprawa ta jest symbolem praktyk uprowadzania młodych chrześcijanek przez muzułmanów. Ofiarą jest nieletnia Huma Younus, uprowadzona 10 października 2019 r.

Jej porywaczem jest muzułmanin Abdul Jabbar. Poślubił dziewczynkę wbrew jej woli. Teraz czekała jeszcze na wyrok Sądu Najwyższego w Karaczi, licząc, że jej wiek zostanie wzięty pod uwagę i pozwoli na unieważnienie przymusowego ślubu.

Sędziowie uznali jednak małżeństwo za ważne. Orzeczenie pokazuje, że pakistańskie sądy kierowały się zasadami szariatu (prawo islamskie), który w takich przypadkach porwania i zbliżenia dopuszcza poślubienie nez granicy wieku.

Okazuje się, że szariat ma pierwszeństwo przed pakistańskim prawem. Dziewczynka pozostanie żoną swojego muzułmańskiego porywacza Abdula Jabara. „To kolejna porażka systemu sprawiedliwości i kolejny dowód na to, że państwo nie przywiązuje uwagi do chrześcijan jako obywateli Pakistanu” – stwierdziła po rozprawie matka porwanej Nagheena Younus.

Tego typu porwania młodych chrześcijanek stały się praktyką ich „nawracania”. Uprowadzane dziewczyny, muzułmanie poślubiają na siłę. Następnie zmuszają je do przejścia na islam.

Kraje muzułmańskie, w których stosuje się szariat to m.in. Arabia Saudyjska, Kuwejt, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman, Jemen, Iran, Pakistan, Afganistan, Libia, Malezja, Brunei i Indonezja.

Źródło: Valeurs Actuelles