Dzień Języka Ojczystego. Jakie błędy ortograficzne najczęściej popełniamy w Internecie?

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji opublikowano raport o najczęstszych błędach jakie popełniamy w sieci.

Kondycja polszczyzny w Internecie nie jest najlepsza. Tak przynajmniej przekonują autorzy raportu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Nadwyraz.com opracowało swój raport na podstawie treści z Facebooka, YouTube’a, Wykopu, portali internetowych, forów dyskusyjnych, blogów, recenzji oraz pozostałych platform mediów społecznościowych (np. Instagrama i Twittera).
Autorzy raportu przeanalizowali ponad 4,4 mln błędów. Aż 13 z 15 dotyczą niepoprawnego zapisu.

Najczęstszy to „napewno”. Kolejne zajęły: „wogóle / wogule”, „na prawdę”, „narazie”, „dzień dzisiejszy”, „po za tym / pozatym”.

Wśród pozostałych królują klasyki – „wziąść”, „muj”, „zprzed”.

Najwięcej błędów znaleziono na Facebooku (27,2 proc.), YouTube (20,5 proc.) i Twitterze (16,9 proc.). Najmniej na blogach, w recenzjach czy… Wykopie.

– Polscy internauci w dalszym ciągu wykazują niską świadomość językową. Wielu z nas jest obojętne, jaką polszczyzną się posługujemy. Istotna staje się komunikatywność – ale czy możemy ją zachować, redagując nasze wypowiedzi w sposób dowolny, bez poszanowania norm i reguł językowych? – zastanawiają się twórcy raportu.

Źródło: Nadwyraz.com / Press

3 KOMENTARZE

  1. mie uczyły „wziąść”, proszę wziąść zaglondnonć do starych książek i też chiba tak sie pisało a trochu ksionżek żem wzioł przeczytał i to nie tych zero siedem żeby nie było;
    pewnie znowusz kiedyś jakiś kacyk coś palnoł i egspety wziły przerobiły na polskie tak jak z tym że ide wyrwać ząb a nie zęba (ide wyrwać chwast hehehehehe), nie zwruciłem uwage zamiast uwagi itp. dziwolongi

  2. Za niechlujstwem umysłowym podąża niechlujstwo ortograficzne. Sprawdzenie poprawności pisowni trwa kilka sekund; wystarczy niepewną frazę wpisać w… google.

Comments are closed.