Sprawca ataku na sędzię z Rybnika aresztowany

Sędzia - zdj. ilustracyjne / Fot. PAP
Sędzia - zdj. ilustracyjne / Fot. PAP

39-latek, który przeprowadził atak na sędzię w sądzie w Rybniku, usłyszał zarzut. Mężczyznę aresztowano – poinformowała w sobotę 22 lutego gliwicka prokuratura prowadząca śledztwo w tej sprawie.

Atak na sędzię podczas posiedzenia miał miejsce w czwartek. Podsądny uderzył kobietę pięścią w okolice obojczyka. Napastnika obezwładnił protokolant.

Wczoraj prokurator w godzinach wieczornych wykonał czynności z podejrzanym o napaść na sędzię. Dziś złożono wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Gliwicach uwzględnił wniosek i zastosował areszt na dwa miesiące – poinformowała prok. Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Do zajścia doszło podczas posiedzenia, na którym sąd rozpoznawał zażalenie 39-latka na odmowę wszczęcia dochodzenia. Kiedy sąd utrzymał w mocy decyzję o odmowie wszczęcia i pouczył, że postanowienie jest niezaskarżalne, mężczyzna najpierw obrażał sędzię, za co została nałożona na niego kara w wysokości 500 zł. Po chwili wbiegł za stół i uderzył sędzię.

Z nożem w kieszeni

W piątek przed południem zastępca prokuratora okręgowego w Gliwicach prok. Krzysztof Skiba poinformował, że śledztwo to jest prowadzone przede wszystkim pod kątem przestępstwa napaści na funkcjonariusza publicznego.  Ma formę śledztwa własnego prokuratora.

Jak podała w piątek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, zastępca prokuratora generalnego objął nadzorem postępowanie dotyczące napaści na sędzię. Jeszcze w czwartek prok. Bialik zapewniła, że prokuratura ma żądać dla sprawcy najsurowszych konsekwencji, jakie przewiduje prawo, a także wystąpić o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania.

Jak przekazała w piątek rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara, gdy po ataku na sędzię rozległ się alarm – możliwość jego uruchomienia jest w każdej sali sądowej – policjanci pobiegli na miejsce. W tym czasie była tam już ochrona, wyprowadzająca mężczyznę. Poinformowano też, że stan zdrowia zaatakowanej nie wymagał wezwania pomocy lekarskiej. Sędzia bezpośrednio po zajściu nałożyła na napastnika, mieszkańca Wodzisławia Śląskiego, karę 14-dniowego pozbawienia wolności, zgodnie z art. 49 ustawy o sądach.

Mężczyzna przychodząc do sądu miał w kieszeni mały nóż. Oddał go do depozytu ochronie sądu, podczas przechodzenia przez bramkę kontroli bezpieczeństwa.

Źródło: PAP

1 KOMENTARZ

  1. Czy sędzia jako ofiara, czyli strona w sprawie, ma prawo nakładać karę 14-to dniowego pozbawienia wolności? Czy artykuł 49 ust. o sądach mówi coś o tym?

Comments are closed.