Francja przygotowuje się na epidemię koronawirusa. Podjęto środki zapobiegawcze

Emanuel Macron w panice. Francji boi się epidemii koronmawirusa. Foto: pixabay/ PAP
Foto: pixabay/ PAP

Francja przygotowuje się na możliwość wybuchu w Europie epidemii koronawirusa Covid-19 – poinformował w sobotę francuski minister zdrowia Olivier Veran. Podkreślił, że Paryż uważnie obserwuje sytuację we Włoszech, gdzie stwierdzono już 76 przypadków zakażenia i dwa zgony, wywołane wirusem.

W wywiadzie dla „Le Parisien” Veran powiedział, że prawdopodobieństwo pojawienia się nowych przypadków zakażenia koronawirusem we Francji „jest bardzo duże”. „Epidemia? Tak, przygotowujemy się na nią” – oświadczył minister.

Veran zapewnił, że we Francji stale rośnie ilość laboratoriów, wyposażonych w testy diagnozujące koronawirusa. Celem jest osiągnięcie wydajności kilku tysięcy analiz dziennie. Obecnie we Francji możliwe jest przeprowadzenie 400 takich testów dziennie.

„Jeśli epidemia dotrze do Europy, chcę, abyśmy mieli pełne możliwości operacyjne” – zapewnił szef resortu zdrowia. Ocenił, że sytuacja jest bardzo poważna i zwrócił uwagę na wydarzenia we Włoszech.  Tam już zmarły dwie osoby, które wcześniej nie przebywały w Chinach.

Jak podaje BBC News urzędujący minister Veran poinformował, iż obecnie we Francji przebywa tylko jedna osoba zakażona koronawirusem. 10 innych zostało już wyleczonych. Nie ma także nowych zgonów, jedyną ofiarą śmiertelną w tym kraju pozostaje 80-letni chiński turysta. Przypomnijmy, że był on pierwszym zmarłym na wirusa Covid-19 w Europie.

W niedzielę 16 lutego Veran zastąpił na stanowisku Agnes Buzyn. Dlatego, że ten ogłosiła, że będzie startować w wyborach na mera Paryża. Pierwsza tura wyborów lokalnych we Francji wyznaczona jest na 15 marca, a druga na 22 marca.

Źródło: BBC News/ PAP