Rosjanie stworzyli fake news o szkalującym Polaków generale. Ujawniono jak

Prezydent Rosji Władimir Putin/rosyjska propaganda/. Foto: PAP/ITAR-TASS
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/ITAR-TASS

Wywiad z niemieckim generałem Hartmutem Renkem okazał się być rosyjskim fake newsem, na który złapały się niektóre polskie media. Dziennikarze zbadali, jak kolportowano zmyśloną historię.

Niemiecki generał Hartmut Renk wylał na Polaków wiadro pomyj w wywiadzie dla portalu The Duran. Problem w tym, że wywiad jest zmyślony, a portal to rosyjski słup ogłoszeniowy.

Jego założycielem i głównym autorem jest Alex Christoforou, który publikuje również na rosyjskiej rządowej stronie Russia Today (RT).

Jednak wywiad został następnie w fragmentach opisywany na kolejnych dziwnych portalach. Min. na Zero Hedge, którego wydawcą jest znany prorosyjski komentator, a zarazem były brytyjski prawnik pozbawiony prawa do wykonywania zawodu za sfałszowanie podpisu sędziego.

Tymczasem wielokrotnie przemielony wywiad trafił do polskich mediów i wywołał oburzenie. Sytuacja stała się tak gorąca, że doczekała się oficjalnego dementi dowództwa wojsk USA w Europie.

Prawdziwy generał Renk jest bowiem szefem sztabu US Army w Europie i brał udział w ćwiczeniach Defender Europe 20, które opisywano w fałszywym wywiadzie.

Natomiast z polskich portali rosyjski fake news kolportował m.in. Niezależny Dziennik Polityczny.

Źródło: Gazeta.pl