Deficytowi specjaliści. W tych zawodach znajdziesz pracę [GRAFIKA]

Foto: Pixabay

Aż 7 na 10 polskich firm nie może znaleźć rąk do pracy. To blisko o połowę więcej niż jeszcze dwa lata temu. Trudności w znalezieniu pracowników deklaruje aż 70% firm nad Wisłą, podczas gdy dwa lata temu mówiło o tym 51% przedsiębiorstw.

Listę zawodów deficytowych otwierają wykwalifikowani pracownicy fizyczni, jak elektrycy, spawacze i mechanicy. Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów znajdują się też kierowcy oraz operatorzy produkcji i maszyn.

Ranking 10 najtrudniejszych do znalezienia zawodów zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. W polskiej czołówce miejsc pracy najtrudniejszych do obsadzenia nadal przodują wykwalifikowani pracownicy fizyczni i kierowcy.

W porównaniu z 2018 r. na liście znalazła się natomiast profesja związana ze służbą zdrowia. Na listę wrócili też niewykwalifikowani pracownicy fizyczni. Łatwiej natomiast zatrudnić już pracowników do działu IT oraz na stanowiska techniczne, np. kontrolerów jakości.

– Trudności w pozyskiwaniu kadry medycznej potwierdzają badania. Według raportu “Niedobór talentów w branży medycznej”, opracowanego przez Manpower Life Science, aż 72% polskich szpitali poszukuje pielęgniarek, 68% lekarzy a 13% położnych. Specjalizacjami lekarskimi najtrudniejszymi do pozyskania są pediatrzy. Trudności w ich rekrutowaniu zgłasza 23% polskich szpitali. Tyle samo placówek medycznych mówi o problemach w pozyskiwaniu specjalistów chorób wewnętrznych, a 21% sygnalizuje trudności w rekrutowaniu anestezjologów – podaje Manpower.

Trudności w obsadzaniu miejsc pracy nowymi pracownikami zgłasza 70% firm. To o 19 punktów procentowych więcej niż dwa lata temu. Pracownicy są największym wyzwaniem dla dużych organizacji (pow. 250 pracowników). 85% z nich nie może obsadzić miejsc pracy nowymi pracownikami.

Nieco mniejsze trudności mają przedstawiciele średnich przedsiębiorstw (50-249 pracowników) – problemy kadrowe ma 76% z nich. Dotyczy to także małych firm (10-49) – 70%.

W najmniejszym, choć nadal w znacznym stopniu problem niedoboru talentów dotyka mikroprzedsiębiorstw – 48%.

Źródło: manpowergroup.pl

2 KOMENTARZE

  1. To jakis zart i fanaberia. Wrocilem z UK po 7 latach. Mam 6 lat doswiadczenia w IT, szukam pracy od ponad pol roku. Pracodawcy oferuja mi 3000 na rękę. Won. Wracam do UK.

  2. Skończyły sie czasy, gdy ..na twoje miejsce znajde ośmioro..
    Przedsiebiorcy muszą sypnąc kasą…

Comments are closed.