W Republice Południowej Afryki już „nie biją Murzynów”. Za to sterylizują kobiety zarażone HIV

Kategoria:

UWAGA! Tekst zdemonetyzowany!
CENZURA

Szanowny Czytelniku! Czytasz artykuł, w którym musieliśmy wyłączyć reklamy. Został on uznany za nienadający się do monetyzacji, zbyt kontrowersyjny, niepoprawny politycznie itd. Rozważ wsparcie Fundacji Najwyższy Czas, która pomaga utrzymywać nasz portal (KLIKNIJ)

Dochodzenie przeprowadzone w RPA wykazało, że przynajmniej około 50 kobiet zarażonych wirusem HIV zostało przymusowo wysterylizowanych w szpitalach tego kraju.

Śledztwo wszczęto w 2015 r., kiedy to dwie organizacje zajmujące się prawami kobiet zwróciły się do Komisji ds. Równości Płci w Afryce Południowej (CGE) z 48 udokumentowanymi przypadkami przymusowej sterylizacji. Zeznania kobiety złożyły pod przysięgą.

Wszystkie kobiety były Murzynkami, nosicielkami HIV – poinformowała szefowa CGE Keketso Maema. Do sterylizacji dochodziło, kiedy kobiety zgłaszały się do szpitali np. przy okazji porodu. Zmuszano je do podpisania formularzy, z których dopiero później dowiadywały się, że upoważniły szpital do ich sterylizacji.

CENISZ SOBIE WOLNOŚĆ SŁOWA? MY TEŻ!

Środowisko skupione wokół pisma "Najwyższy Czas!" i portalu NCzas.com od lat stoi na straży konserwatywno-liberalnych wartości. Jeżeli doceniasz naszą pracę i nie chcesz pozwolić na to, aby w Internecie zapanowała cenzura – KLIKNIJ wesprzyj naszą działalność. Każda złotówka ma znaczenie!

Wszystkie przypadki wymienione w sprawozdaniu CGE miały miejsce w latach 2002–2015. Śledczy stwierdzili, że personel szpitalny groził odmową świadczenia opieki medycznej tym kobietom, które podpisać formularzy nie chciały.

Niektórzy ze skarżących twierdzą, że podsuwano im do podpisu dokumenty w czasie, gdy były zamroczone np. przez bóle. Wszystkie te kobiety urodziły przez cesarskie cięcie, co ułatwiało dokonywany przy tej okazji zabieg sterylizacji. Kilka nich popadło w depresję, a niektóre jako bezpłodne zostały porzucone przez mężów.

Raport został przekazany Południowoafrykańskiemu Ministerstwu Zdrowia. Według statystyk rządowych całkowita liczba osób żyjących z HIV w Afryce Południowej wzrosła z około 4,64 miliona w 2002 r. do 7,97 miliona w 2019 r. Ocenia się, że w ub. roku 13,5% populacji w Afryce Południowej było nosicielami wirusa HIV.

Źródło: Le Figaro/ AFP