Bezrobocie w Polsce rośnie już trzeci miesiąc z rzędu. „W marcu lub kwietniu będzie lepiej”

Puste kieszenie/fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
Puste kieszenie/fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay

Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) są bezlitosne. Bezrobocie w Polsce rośnie już trzeci miesiąc z rzędu. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak jednak uspokaja, że za miesiąc lub dwa sytuacja powinna się poprawić.

W Polsce rośnie bezrobocie. GUS poinformował, że stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 proc. i była wyższa, niż w grudniu. Money.pl podkreśla, że „to oznacza pogorszenie sytuacji na rynku pracy i to już trzeci miesiąc z rzędu”.

A jeszcze w październiku było na poziomie 5 proc. i można było oczekiwać zejścia poniżej tej granicy. Byłby to nowy rekord” – zaznacza portal.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jednak uważa, że sytuacja się poprawi. Wzrost bezrobocia bowiem ma być spowodowany „zakończeniem prac sezonowych w rolnictwie, budownictwie, turystyce, a także z powodu rejestracji w urzędach pracy osób, którym zakończyły się umowy na czas określony”.

Wiceminister Alina Nowak twierdzi, że „od marca lub kwietnia” statystyki powinny się poprawić.

Bardzo istotne w tym wszystkim jest to, że w miesiącu styczniu odnotowaliśmy wzrost ilości miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowych, to jest pozytywne przesłanie, które pozwala nam patrzeć z dobrą perspektywą w przyszłość jeżeli chodzi o rynek pracy – przekonywała Nowak.

Stopa bezrobocia w poszczególnych regionach w Polsce kształtuje się bardzo różnie. Najniższa była w Wielkopolsce (3,1 proc.), najwyższa zaś w województwie warmińsko-mazurskim (9,6 proc.). Tam też zanotowano najwyższy miesięczny wzrost (0,6 pproc.), najniższy zaś w województwach Łódzkim, Małopolskim, Mazowieckim oraz Śląskim. Wzrost wyniósł tam 0,2 proc.

Źródło: money.pl