Ile kosztuje test na koronawirusa? Wprowadzono cennik

Badanie na obecność w organizmie koronawirusa. Foto: PAP
Obrazek ilustracyjny/Badanie na obecność w organizmie koronawirusa. Foto: PAP
REKLAMA

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie wprowadził cennik na test na koronawirusa. Fachowa nazwa badania to „Identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą PCR”.

Test na koronawirusa kosztuje 500 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby, które lekarz podejrzewa o chorobę, mają badanie za darmo.

W Polsce mamy jedynie dwa laboratoria diagnostyczne, które posiadają testy na koronawirusa. Premier Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, która odbyła się 24 lutego br., że powstaje kolejnych sześć laboratoriów.

REKLAMA

Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się lista oddziałów zakaźnych, do których powinny się zgłaszać osoby, które mają objawy charakterystyczne dla koronawirusa.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W związku z podejrzeniem w Polsce zakażeniem, 20 osób przebywa na szpitalnej obserwacji. Ponadto 14 objętych zostało kwarantanną, a 681 jest w kontakcie z Państwową Stacją Sanitarną.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.

Źródło:  gov.pl/web/zdrowie

REKLAMA