Koronawirus. Najnowsze doniesienia z całego świata

Koronawirus paraliżuje Włochy
Koronawirus paraliżuje Włochy / Fot. PAP/Photoshot

Irański wiceminister zdrowia Iradż Harirczi zaraził się koronawirusem i przebywa na kwarantannie. kraju W Iranie od zarażenia Covid-19 zmarło już 15 osób. Nowe informacje dotyczące epidemii płyną z całego świata.

Tysiąc turystów zamknięto w hotelu na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich. Powodem jest wykrycie wirusa u jednego z gości. Jest to 69-letni Włoch, który przyjechał z Lombardii.

Tylko we 25 lutego Chiny ogłosiły 71 dodatkowych zgonów. Ich liczba od początku wybuchu epidemii wzrosła w tym kraju do 2663 ofiar.

Włochy okazały się słabo przygotowane na epidemię, a Covid_19 wyraźnie władze tego kraju zaskoczył. 7 ofiar śmiertelnych i 283 przypadki zarażenia wykryte w krótkim czasie w dziesięciu miastach na północy Włoch. Są też zachorowania w Palermo na Sycylii. Dzisiaj odbywa się spotkanie włoskiego ministra zdrowia odpowiednikami z krajów sąsiednich. We Francji już oficjalnie mówi się o nadchodzącej epidemii.

Na całym świecie Covid-19 zainfekował ponad 80 000 osób. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia wzywa do przygotowania się na „możliwą pandemię”. Za szczególnie niepokojący uznał „nagły wzrost” nowych przypadków we Włoszech, Korei Południowej i w Iranie.

W Afryce cisza przed burzą?

Chiny deklarują pomoc i swoje doświadczenia dla państw Afryki. Do tej pory tylko w Egipcie zidentyfikowano jeden przypadek koronawirusa. Chiny obiecują dostawy pomocy i sprzętu medycznego krajom afrykańskim w przypadku rozwoju epidemii. Na tym kontynencie pracuje bardzo duża liczba Chińczyków. Brak informacji o koronawirusie może mieć związek z nisko rozwiniętymi badaniami medycznymi w Afryce.

Burmistrz Lyonu sprzeciwia się przybyciu włoskich kibiców na mecz OL-Juventus w Lidze Mistrzów. Wezwał władze do wprowadzenia zakazu przylotu dla 3000 włoskich fanów. W niektórych krajach rozgrywki sportowe już są odwoływane. Organizatorzy turnieju rugby Sześciu Narodów uważnie obserwują przebieg epidemii. Chodzi m.in. o mecz Irlandia – Włochy, który ma się odbyć 7 marca w Dublinie.

Nieoczekiwany skutek epidemii to np. wzrost sprzedaży gier wideo, książek i… prezerwatyw. Dotyczy to Chin, gdzie zamknięci w swoich mieszkaniach obywatele szukają jakiegoś zajęcia. Na przykład sprzedaż gry Nintendo Switch Ring Fit Adventure wzrosła czterokrotnie pomiędzy 5 a 20 lutego. Według strony internetowej Pinduoduo prezerwatywy znalazły się na liście najlepiej sprzedających się produktów przez internet.

Władze tureckie poddały kwarantannie 132 pasażerów i załogę samolotu Turkish Airlines z Iranu. W oświadczeniu tureckie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wszyscy na pokładzie samolotu będą poddani kwarantannie przez 14 dni w specjalnie wyposażonym szpitalu w Ankarze.

Na Geneva Motor Show, organizatorzy wystawy motoryzacyjnej w Genewie proszą wystawców z krajów z przypadkami zarażenia koronawirusem o przeprowadzenie kontroli stanu swojego zdrowia przed przyjazdem do Szwajcarii.

We Francji obsługi pociągów SNCF na trasie do miast włoskich, opuszczają składy na granicy. Od tego miejsca obsługę mają zapewniać kolejarze włoscy. Ciąg dalszy zapewne nastąpi…

1 KOMENTARZ

Comments are closed.