Znana pakistańska chrześcijanka Asia Bibi prosi ostatecznie o azyl we Francji

Rodzina Asi Bibi na audiencji u Franciszka w 2015 Fot. Wikipedia

Asia Bibi to katoliczka skazana w Pakistanie na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo przeciwko islamowi w 2010 r. Protesty międzynarodowe pozwoliły jej po 8 latach opuścić więzienie i wyjechać do Kanady. Teraz poprosiła o azyl polityczny we Francji.

Asia Bibi spędziła prawie dziewięć lat w więzieniu, a jej sprawa stałą się symbolem prześladowania chrześcijan przez muzułmanów. Z Kanady przyjechała teraz do Francji, gdzie prosi o status uchodźcy.

Zapewne jej popularność spowodowała, że chęć spotkania z nią zadeklarowała mer Paryża socjalistka Anne Hidalgo, a nawet prezydent Emmanuela Macrona. We Francji trwa kampania do wyborów lokalnych.

Pałac Elizejski oznajmił, że „Francja jest gotowa powitać panią Asię Bibi i jej rodzinę we Francji, jeśli wyraża takie życzenie”.

Asia Bibi została po długiej batalii prawnej uwolniona przez Sąd Najwyższy Pakistanu, jednak miejscowe grupy islamistów i zwolennicy grupy Tehreek-e-Labaik Pakistan (TLP) wywołali po tej decyzji zamieszki i grożą jej do dzisiaj.

Asia Bibi opuściła Pakistan w maju 2019 r. Wyjechała do Kanady, gdzie przebywała w miejscu trzymanym w tajemnicy. otrzymuje zezwolenie na pobyt w tajnym miejscu. „Jestem głęboko wdzięczna Kanadzie, pilnowana przez policję. We Francji ma zaopiekowała się nią Anne-Isabelle Tollet, która napisała o niej książkę autobiograficzną.

Źródło: Le Figaro

Comments are closed.