2 lata więzienia za środkowy palec na ulotce. Ma pecha. Nie jest Lichocką [WIDEO]

Lichocka
Joanna Lichocka z PiS Źródło: Twitter/Joanno Zielopolecka

Paweł Ś. trafił do więzienia za ulotki z napisem »GO HOME ARAB TERRORISTS« i grafiką, która przedstawiała środkowy palec. Za pokazanie tego samego gestu opozycji poseł Lichocka tylko „przeprosiła”.

Sędzia Maciej Nawacki jest prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie i członkiem nowej KRS. W 2012 roku skazał Pawła Ś. na karę pięciu miesięcy bezwzględnego więzienia. Winą mężczyzny było to, że posiadał 283 naklejki zawierające „treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych w postaci napisu w języku angielskim o treści »GO HOME ARAB TERRORISTS« wraz z grafiką przedstawiającą zaciśniętą pięść ludzką z wyprostowanym palcem środkowym”.

Kolega Pawła Ś., student Łukasz N., trafił do więzienia aż na sześć miesięcy. On z kolei zawinił tym, że rzeczone ulotki rozklejał w windach i na klatkach schodowych.

Według Nawackiego Łukasz N. rozklejając ulotki z grafiką środkowego palca „publicznie znieważył grupę ludności o narodowości arabskiej z powodu ich przynależności narodowej”.

Namalowany środkowy palec to 2 lata więzienia. Ile za prawdziwy gest?

Górną granicą kary za znieważenie na tle rasowym są 2 lata więzienia. Tyle samo grozi za obrażenie funkcjonariusza publicznego.

Korelacje między odpowiedzialnością karną obu mężczyzn, a tą jaką mogłaby ponieść Lichocka, widzi anonimowy prawnik rozmawiający z „Rzecząpospolitą”.

– Gdyby opozycja zawiadomiła prokuraturę, ta musiałaby wszcząć śledztwo za znieważenie. Gest Lichockiej był skierowany do posłów, czyli funkcjonariuszy publicznych. Dziwi mnie, że opozycja nic z tym nie zrobiła, robiąc krzywdę debacie publicznej, instytucji Sejmu. Wyraża zgodę na takie zachowania – mówi.

Ciekawe jaki wyrok w tej sprawie wydałby właśnie sędzia Nawacki. Czy dzisiaj, gdy jest członkiem KRS, osądziłby poseł PiS tak samo jak osądził mężczyzn, którzy nie chcą w Polsce terrorystów?

Źródło: Rzeczpospolita