Co robić w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem i jak mu zapobiegać?

Aby uniknąć zarażenia wirusami należy często i dokładnie myć ręce fot. Pixabay
Aby uniknąć zarażenia wirusami należy często i dokładnie myć ręce fot. Pixabay

Co robić jeżeli podejrzewamy, że jesteśmy zainfekowani koronawiruem i jak temu zapobiegać?

Na tę informację powinni zwrócić uwagę szczególnie osoby które wróciły z Włoch lub innych obszarów gdzie odnotowano dużą ilość zarażonych koronawirusem.

Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia i podanych na dzisiejszej konferencji osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni od pobytu w takich obszarach, a w szczególności w północnych Włoszech zaobserwowały u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to powinny:

bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

To samo tyczy osób, które miały kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2.

Ministerstwo Zdrowia przypomina także, że niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Warto pamiętać, że maseczki nie stanowią zabezpieczenia przed zarażeniem i służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowili zagrożenia dla otoczenia. Maseczki powszechnie stosowane, np. w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/PAP

1 KOMENTARZ

Comments are closed.