Przyznano kolejne medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. To Polacy najchętniej ratowali Żydów podczas II wojny światowej

Muzeum Auschwitz. Foto :wikimedia
Muzeum Auschwitz. Foto :wikimedia

10 medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz trzy honorowe obywatelstwa Izraela przyznano w środę podczas uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odznaczono pośmiertnie: Anna i Lucjan Gąsiorowscy, Marianna i Stanisław Kopciowie, Stanisław Koptera, Czesław Kucharski, Franciszek Osiński oraz jego syn Tadeusz, Wiktoria Tomal oraz jej dzieci: Stanisława, Józefa i Jan, Maria i Stanisław Teisseyre, Wanda i Aleksander Winniccy, Janina Włodarska-Brosz oraz Marian Wnuk. Medale odebrali przedstawiciele rodzin odznaczonych.

Honorowe obywatelstwo Izraela otrzymali – także pośmiertnie – Stanisław Pokorski i Jan Wyrwicz. Irena Senderska-Rzońca, która odebrała je osobiście, powiedziała, że jest zaszczycona i wzruszona takim wyróżnieniem. Dostarczała żywność i leki do getta. Następnie ukryła rodzinę żydowskiego lekarza Eliasa Bandera w skrytce na strychu budynku gospodarczego. Dzięki temu Banderowie przeżyli wojnę i wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Tam po latach Irena Senderska-Rzońca spotkała się z Myronem – synem Eliasa Bandera, który też mieszkał u niej na strychu. Pozostałe medale i dyplomy honorowego obywatelstwa Izraela, odebrały rodziny zmarłych odznaczonych.

Polacy stanowią największą liczbę wśród odznaczonych tym najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom. Mimo to, zagraniczna prasa bardzo często oskarża nasz naród o antysemityzm i współudział w holokauście.

Często tego typu oskarżenia wysuwają Żydzi z pokolenia, które już dawno wojny nie pamięta. Ostatnio temat II wojny światowej próbowali propagandowo wykorzystać Rosjanie. Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin stwierdził, że obozy zagłady „nieprzypadkowo” zbudowano w Polsce.

Źródło: PAP/Nczas.com

3 KOMENTARZE

  1. A kto w ogóle powiedział, że Żydów należy ratować? Kogo oni uratowali? Nawet to, że ktoś się dla nich poświęcał, potrafią wykorzystać w budowaniu swojej bezkarności. Goj ma mieć skojarzenie: „Żyd? Niepokalana ofiara. Żydowi nie wolno się przeciwstawiać”. To jest cel tych niekończących się lamentów nad tym ich świętym holokaustem.

  2. Polacy są narodem który najczęściej ratował Żydów ale są jednocześnie narodem, którego Żydzi najbardziej nienawidzą i którym pogardzają wcale się z tym nie kryjac.

Comments are closed.