Przyznano kolejne medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. To Polacy najchętniej ratowali Żydów podczas II wojny światowej

Muzeum Auschwitz. Foto :wikimedia
Muzeum Auschwitz. Foto :wikimedia
REKLAMA

10 medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz trzy honorowe obywatelstwa Izraela przyznano w środę podczas uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odznaczono pośmiertnie: Anna i Lucjan Gąsiorowscy, Marianna i Stanisław Kopciowie, Stanisław Koptera, Czesław Kucharski, Franciszek Osiński oraz jego syn Tadeusz, Wiktoria Tomal oraz jej dzieci: Stanisława, Józefa i Jan, Maria i Stanisław Teisseyre, Wanda i Aleksander Winniccy, Janina Włodarska-Brosz oraz Marian Wnuk. Medale odebrali przedstawiciele rodzin odznaczonych.

Honorowe obywatelstwo Izraela otrzymali – także pośmiertnie – Stanisław Pokorski i Jan Wyrwicz. Irena Senderska-Rzońca, która odebrała je osobiście, powiedziała, że jest zaszczycona i wzruszona takim wyróżnieniem. Dostarczała żywność i leki do getta. Następnie ukryła rodzinę żydowskiego lekarza Eliasa Bandera w skrytce na strychu budynku gospodarczego. Dzięki temu Banderowie przeżyli wojnę i wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Tam po latach Irena Senderska-Rzońca spotkała się z Myronem – synem Eliasa Bandera, który też mieszkał u niej na strychu. Pozostałe medale i dyplomy honorowego obywatelstwa Izraela, odebrały rodziny zmarłych odznaczonych.

REKLAMA

Polacy stanowią największą liczbę wśród odznaczonych tym najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom. Mimo to, zagraniczna prasa bardzo często oskarża nasz naród o antysemityzm i współudział w holokauście.

Często tego typu oskarżenia wysuwają Żydzi z pokolenia, które już dawno wojny nie pamięta. Ostatnio temat II wojny światowej próbowali propagandowo wykorzystać Rosjanie. Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin stwierdził, że obozy zagłady „nieprzypadkowo” zbudowano w Polsce.

Źródło: PAP/Nczas.com

REKLAMA