Czy odbierając paczkę z Chin możesz zarazić się koronawirusem? GIS: „Koronawirusy są znane z tego, że…”

koronawirusa/Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Foto: PAP
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Foto: PAP

Koronawirus nie zagraża osobom, które zamawiają paczki z Chin – wskazano w jednej z informacji przygotowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Podobnie zapewnia amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention.

Główną drogą szerzenia się wirusa jest kontakt człowiek – człowiek – zaznacza GIS.

GIS podał, że najprawdopodobniej wirus transmituje się poprzez: bezpośredni kontakt fizyczny; bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha oraz pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas.

Jak zauważono, oznacza to, że wirus może przenosić się z jednej osoby na drugą. Szczególnie w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie „bliskich kontaktów”. Chodzi o odległość mniejszą niż jeden metr.

„Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki” – podał GIS.

Na pytanie odpowiadają również Amerykanie

Amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention odpowiada na liczne zapytania ze strony klientów stron internetowych, które umożliwiają zamawianie produktów z Chin. Teraz, gdy po świecie rozprzestrzenia się zabójczy koronawirus, wielu z nich obawia się, że mogą się zarazić gdy odbiorą swoją paczkę.

Koronawirus, czyli 2019nCoV, stanowi wciąż dla naukowców zagadkę. Jest to zupełnie nowy typ wirusa. Podobnie jak w przypadku MERS czy SARS choroba roznosi się drogą kropelkową. Jednak czy możliwe jest zarażenie się przez odbiór paczki?

„Obecnie nie ma dowodów, które miałyby potwierdzać przenoszenie się 2019nCoV za pośrednictwem paczek i produktów importowanych z Chin” – podaje amerykańska agencja.

Źródło: PAP/CDC

2 KOMENTARZE

  1. Nie można się zarazić? To dla czego wszystkie przedmioty z , którymi miały kontakt osoby zarażone są dezynfekowane? Dla czego Chińczycy dezynfekowali pieniądze? Dla czego nie mówi się ile dni(9) ten wirus żyje poza ustrojem?

  2. Bo robią to na wszelki wypadek gdyż o tym wirusie na razie prawie nic nie wiadomo.
    Poza tym, wirus nie żyje. Jest tworem martwym. Nie wykazuje ani jednej cechy życia. Stanowi wyłącznie pakiet kodu genetycznego w zabezpieczeniu, terminujący egzystencję komórek, które go do siebie podłączą.
    Nie ma żadnych danych na temat tego, po jakim czasie i w jakim środowisku oraz pod wpływem jakich czynników następuje rzeczywista destrukcja wirusa. W Chinach już są powtórne zakażenia ludzi, którzy byli uznani za wyleczonych.
    Tym się zarazi jakieś 50% ludzkości w przeciągu kilku miesięcy. Jest spora szansa, że ludzie w końcu wykształcą odporność na patogen lub zmutuje on w środowisku na niegroźny, ale nie wiadomo tak naprawdę, jak został zaprogramowany przy konstruowaniu.

Comments are closed.