Kolorado 22. stanem amerykańskim bez kary śmierci. W 28 kara główna pozostaje [FOTO]

Parlament lokalny stanu Kolorado
Colorado State Capitol Building, Denver, Colorado Fot. Wikipedia
REKLAMA

Od 1 lipca najsurowszą sankcją karną w stanie Kolorado będzie dożywocie, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Stan ten znosi karę śmierci. Miejscowy parlament przegłosował abolicję stosunkiem głosów 38 do 27.

Za abolicją jest też gubernator Kolorado, demokrata Jared Polis. Polityk już potwierdził zamiar ratyfikacji dokumentu. Oznacza to także zamianę wyroku dla trzech więźniów w tym stanie, którzy skazani na karę główną przebywali w celach śmierci.

Kolorado to 22 stan USA bez kary śmierci. Wiosną ub. roku podobny krok uczynił stan New Hampshire. W 28 stanach za największe zbrodnie grozi nadal kara główna.

REKLAMA

Abolicja byłą tematem ostrej debaty; Przeciw była republikańska opozycja. W czasie debaty republikanin Steve Humphrey czytał przez prawie 45 minut fragmenty Biblii odnoszące się do tego problemu. Nie pomogło…

Od 1 lipca najsurowszą sankcją karną w Kolorado będzie dożywocie, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Demokraci gratulują sobie. Lider demokratycznej większości w tym stanie Alec Garnett mówił, że cieszy się, że „śmiertelny zastrzyk” zastąpi „leczeniu uzależnień” i „resocjalizacja”. Demokraci najwyraźniej nie dostrzegają okrucieństwa kary dożywocia.

Demokraci w Kolorado wielokrotnie już próbowali znieść karę śmierci, od momentu jej przywrócenia w w tym stanie w 1979 r. Karę wykonywano i tak niezwykle rzadko i jedynym straconym od tego czasu był niejaki Gary Davis, skazany za gwałt i zabójstwo. Karę wykonano na nim w roku 1997.

Abolicjoniści z ACLU przyjęli decyzję Kolorado z „zadowoleniem”. Twierdzą oni, że kara śmierci jest powodowana czynnikami uprzedzeń rasowych, przytaczają przypadki skazania w historii na nią „167 niewinnych ludzi”.

W ubiegłym roku w całych Stanach Zjednoczonych wykonano 22 egzekucje. Wszystkie odbyły się w siedmiu stanach, głównie na południu kraju. Rekordzistą jest tu Teksas, gdzie miało miejsce dziewięć egzekucji.

Źródło: France Info/ AFP

REKLAMA