
Naukowcy odkryli drugi księżyc, którzy przez pewien jeszcze czas będzie orbitował wokół naszej planety. To asteroida 2020 CD3, która krąży wokół Ziemi, zwrócona zawsze tą samą stroną w naszym kierunku, podobnie jak Księżyc.
Drugi księżyc nie będzie orbitował stale wokół naszej planety. Jednak póki co Ziemia ma dwie naturalne satelity.
Mała asteroida 2020 CD3 wpadła w zasięg naszej planety z kosmosu. Jest wielkości samochodu.
Astronomowie z Catalina Sky Survey odkryli drugi księżyc w połowie miesiąca. Czekali jednak z ogłoszeniem do czasu, aż potwierdzą swoje odkrycie.
Nie jest to jedyny przypadek w historii, niemniej nie zdarza się to często. 14 lat temu miało miejsce podobne zjawisko. Astronomowie zaznaczają, że w przeszłości nieraz zdarzały się takie sytuacje.
Asteroida – podobnie jak Księżyc – orbituje wokół Ziemi zawsze zwrócona do nas tą samą stroną. Ma jednak nieregularną orbitę. Oznacza to, że za jakiś czas wypadnie z orbity i odleci dalej w kosmos. Nie wiadomo jednak, kiedy to się stanie.
BIG NEWS (thread 1/3). Earth has a new temporarily captured object/Possible mini-moon called 2020 CD3. On the night of Feb. 15, my Catalina Sky Survey teammate Teddy Pruyne and I found a 20th magnitude object. Here are the discovery images. pic.twitter.com/zLkXyGAkZl
— Kacper Wierzchos (@WierzchosKacper) February 26, 2020
Źródło: komputerswiat.pl