Od niedzieli Niemcy otwierają rynek pracy. Czeka nas exodus Ukraińców

Urząd Pracy. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Urząd Pracy. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Od 1 marca Niemcy otwierają swój rynek pracy. Chcą zabrać Ukraińców z Polski.

W niedzielę 1 marca zacznie obowiązywać znowelizowane prawo w Niemczech. Nowe przepisy mają ułatwić podejmowanie pracy na tamtejszym rynku przez Ukraińców.

Niemcy liczą, że w ten sposób uzupełnią luki Ukraińcami, którzy dotychczas pracowali w Polsce. Tego co wydarzy się w najbliższych miesiącach najbardziej obawiają się polscy przedsiębiorcy, którym już teraz brakuje pracowników.

– Pewne jest, że ukraińscy pracownicy wyjadą z Polski. Nie wiadomo tylko na jaką skalę – przekonują eksperci Pracodawców RP. Jak zauważają, tylko w ostatnim kwartale 2019 roku liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS zmniejszyła się o około 20 tysięcy.

– Więc co dopiero będzie, gdy w marcu zniknie wiele barier w Niemczech? – pytają organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Natomiast z badania EWL S.A. i Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że aż 34 proc. Ukraińców rozważających emigrację wybiera Niemcy. – Ukraińscy pracownicy pytają pośredników o szanse na rozpoczęcie pracy za Odrą – potwierdza Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP.

Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, przekonuje jednak, że Ukraińcy nie wyparują z dnia na dzień. Proces ma być długofalowy.

– Działają nawet firmy, które do tego przygotowują. Na przykład organizują kursy języka niemieckiego, pomagają zdobyć zaświadczenia czy przygotować się do załatwienia formalności – wyjaśnia Tyma.

Jednak Związek Ukraińców w Polsce zaznacza, że ich celem nie będą tylko Niemcy. Wielu pracowników z Ukrainy zamierza z Polski uciekać chociażby do Czech.

ZUwP dodaje, że nie tylko pensje zachęcają Ukraińców do wyjazdu z Polski. Odstraszają ich również tutejsze urzędy.

Źródło: Money.pl

7 KOMENTARZE

 1. Wolny człowiek ma prawo udać się tam gdzie chce: Niemcy dadzą lepsze warunki dla przybyszy z Ukrainy , no to bliscy nam kulturowo Ukraińcy tam wyjadą – no i co w tym dziwnego?

 2. niech lecą ss galizien w krautovitz czeka na ochotników, nikt (normalny) ich tutaj nie chce w Polsce

  • Mike, a ty zapłacisz więcej za produkty i usługi. Tak to działa.
   Mam nadzieję, że cię stać.

  • Ej durak, durak.
   Zatrudnią inżynierów i lekarzy syryjskich i wysoko kwalifikowane kadry menadżerskie z Etiopii.

 3. Te cebulowe gnoje zarobasy lat 90 beda musieli skonczyc te polniewolnicze praktyki i zaczac ludziom płacić godne pieniadze. Moj szef super cham gnoj i prostak postawil 5 domow i jezdzi Maseratii, kiedy pracownikow oszukuje na premiach i co pol roku wymienia cale kadry. Czas zaczac rynek pracownika, gdzie bardziej oplaca sie w niego inwestowac niz co chwile wymieniac.

  • Żeby były na to szanse to trzeba będzie najpierw wybić ze 70% populacji.
   Po prostu przyjadą ludzie z Indii, Filipin, Indonezji albo kompletny prymityw z Bliskiego Wschodu i z Bantustanów.
   Do tego szybko będzie wprowadzana robotyzacja coraz to nowych miejsc pracy.
   Nie mówię, że to dobrze ale takie są trendy.

Comments are closed.