Rosyjskie służby na polskiej ziemi. W Warszawie doszło do próby morderstwa ubiegającego się o azyl Czeczena [VIDEO]

Tumso Abdurachmanow
Tumso Abdurachmanow / Fot. YouTube/screen

W Warszawie doszło do próby morderstwa Czeczena Tumso Abdurachmanowa. Za wszystkim mają stać rosyjskie służby specjalne – donosi brytyjski dziennik „The Guardian”.

Według relacji Abdurachmanowa, ktoś włamał się do jego mieszkania i zaatakował młotkiem w trakcie snu. Czeczen jakimś cudem oswobodził się, a co więcej – unieszkodliwił napastnika.

W mediach społecznościowych udostępnił film (umieszczamy na końcu artykułu), na którym widać leżącego na ziemi zakrwawionego napastnika. Abdurachmanow pyta go skąd pochodzi i kto go przysłał. Napastnik odpowiada, że przybył z Moskwy. Tłumaczy też, że „oni” mają jego matkę.

Brat Abdurachmanowa poinformował, że Tumso wraz z napastnikiem trafili do szpitala i są strzeżeni przez polskie służby. Polska jak na razie nie zabrała stanowiska odnośnie zdarzenia.

Abdurachmanow wnioskuje o azyl

Abdurachmanow to czeczeński bloger, jeden z najbardziej znanych krytyków Ramzana Kadyrowa, szefa Republiki Czeczenii. W sieci zamieszczał wielokrotnie filmy i komentarze ukazujące prześladowania władzy, a także ze szczegółami opisywał, jakich represji doznali on i jego rodzina.

W 2015 roku uciekł z kraju. Ubiegał się o azyl w Gruzji, ale go nie otrzymał. Zamieszkał więc w Polsce, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2018 roku również odrzuciło wniosek o azyl. Jego prawnicy odwołali się od decyzji. Aktualnie sprawa znajduje się w drugiej instancji.

„Amnesty International” twierdzi, że gdyby Abdurachmanow został deportowany do Czeczenii, byłby „bardzo realnie narażony na tortury”.

Abdurachmanow nie jest pierwszy

To kolejny atak na krytyka czeczeńskiego rządu na terenie Europy. 23 sierpnia 2019 roku Zelimchan Changoszwili, gruziński obywatel pochodzenia czeczeńskiego, został zastrzelony w centrum Berlina.

Po kilku miesiącach niemieckie media opublikowały głośny materiał, w którym powołały się na wyniki dochodzenia służb. Wynikało z nich, że za zabójstwem stał Wadim Krasikow, członek elitarnej rosyjskiej jednostki specjalnej Wympieł. W raporcie stwierdzono, że zabójstwo Changoszwiliego „zostało zaplanowane i zorganizowane przez rosyjską agencję bezpieczeństwa FSB”. Moskwa wszystkiemu zaprzeczyła.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzecza także, jakoby ostatni atak w Warszawie był zlecony przez Rosję. Stwierdził, że Moskwa „nie uważa incydentu za istotny dla Rosji”.

„Nie ma prawie żadnych wątpliwości, że to była próba zabójstwa na polskiej ziemi zlecona przez najwyższe szeregi czeczeńskiego rządu” – napisał z kolei na Twitterze Neil Hauer, analityk Instytutu na Bliskim Wschodzie. Dodał, że w Czeczenii podobno aresztowano 9 osób, które polubiły ostatni film Abdurachmanowa w mediach społecznościowych.

Ramzan Kadyrow rządzi Czeczenią de facto od 2004 roku, gdy w ataku bombowym zginął jego ojciec Achmat. Kreml przypisuje mu ogromne zasługi w ustabilizowaniu sytuacji w regionie i zaprowadzeniu porządku po dwóch poradzieckich wojnach. Przeciwnicy wskazują natomiast, że Kadyrow rządzi z pogwałceniem wszelkich praw, a morderstwa, tortury czy porwania są na porządku dziennym.

Źródło: theguardian.com || NCzas.com

7 KOMENTARZE

  1. ,,…w Czeczenii podobno aresztowano 9 osób, które polubiły ostatni film Abdurachmanowa w mediach społecznościowych.” Tak jak w Szwajcarii,za polubienia filmików/komentarzy krytycznych wobec lpgt!To standardowa procedurach w krajach faszystowko-komunistycznych!

  2. Gruzini dobrze wiedzieli co to za gagatek . Niech jedzie do niemiec .A po drugie, gdyby to rosjanie wysłali agenta to nie młotkiem wykończył by go gołymi rękoma.Przez niego aresztowali matkę wiedział co grozi rodzinie. Ale on udaje polityczneg za napisanie jakiś głupot.Wracaj do domu i ratuj rodzinę jeżeli masz trochę honiru.

  3. Skoro typa obezwladnił, to gdzie ten typ jest? Zabili go i uciekł?
    Widać po fizjonomii, że to islamski fanatyk. Przecież taki kozoidalny image mają wszyscy terroryści. I tylko terroryści.

  4. Bloger??? Bloger, spiąć załatwił kogoś z oddziału specjalnego
    Albo kiepski wojak, co nie sądzę
    Albo czeczen niezły wybij okno.

Comments are closed.