Turcja zaleje Europę uchodźcami. Decyzja zapadła

Prezydent Turcji Recep Erdogan fot. PAP/EPA
Prezydent Turcji Recep Erdogan fot. PAP/EPA

Turcja nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę, by drogą morską lub lądową dostać się do Europy – powiedział w rozmowie z agencją Reutera wysoko postawiony urzędnik w Ankarze. Decyzja w tej sprawie już zapadła – zaznaczył.

Reuters podaje w tym kontekście, że turecka straż graniczna i przybrzeżna, a także policja otrzymały już instrukcję, by nie czynić przeszkód w przemieszczaniu się uchodźców z syryjskiej prowincji Idlib do Europy. Informację tę również przekazał pragnący zachować anonimowość dygnitarz turecki, z którym rozmawiała agencja.

Sytuacja w prowincji Idlib, gdzie z jednej strony trwa ofensywa wojsk syryjskich wspomaganych przez lotnictwo Rosj, z drugiej zaś – nasila się akcja wojskowa Turcji, która straciła w czwartek kilku swoich żołnierzy, jest dramatyczna. Ocenia się, że ok. miliona osób opuściło swe domy i podjęło próbę ucieczki.

Wśród uciekinierów, którzy podejmą próbę dostania się do Europy, mogą być b. bojownicy i sympatycy Państwa Islamskiego – ostrzegają eksperci. (PAP)

1 KOMENTARZ

Comments are closed.