politolog/Imigranci/. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/EPA/rośnie liczba barbarzyńskiej praktyki
Imigranci/. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/EPA
REKLAMA

Tuż po ogłoszeniu przez Ankarę, że nie będzie już blokowała wędrówek imigrantów do Europy, grecka straż graniczna zatrzymała setki imigrantów podążających tam z Turcji. AFP pisze, że na granicy widać ruch, a setki imigrantów próbują się dostać się na terytorium Grecji.

Imigranci są zatrzymywani m.in. na przejściu w miejscowości Kastana w północno-wschodniej Grecji. Już rankiem było ich około 300. Uchodźcy utknęli w strefie buforowej pomiędzy granicami. Ateny podjęły decyzję o zaostrzeniu kontroli granicznych. Turecka agencja informacyjna DHA podawała z kolei, że imigranci próbują wydostać się z Turcji także drogą wodną.

Decyzja Turcji ma związek z przechodzeniem na jej terytorium uchodźców z Syrii. Uciekają oni z prowincji Idlibu, gdzie sytuacja dojrzewa do otwartej wojny sił Turcji i wojsk Asada. Ankara, która czuje się opuszczona w tym konflikcie, dała uciekinierom zielone światło do przekraczania kolejnych granic.

REKLAMA

Grozi to powtórką sytuacji z roku 2015. Poza Grecją, swoje granice postanowiła wzmocnić także Bułgaria. Na granicę skierowano dodatkowe oddziały żandarmerii. Tym razem kraje graniczne, nie chcą już popełnić poprzednich błędów, a i uwikłana w polityczne problemy kanclerz Merkel raczej nie powtórzy swojej destrukcyjnej roli z tamtych czasów.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Źródło: AFP/ PAP

REKLAMA