Pracownik może odmówić pracy z powodu epidemii koronawirusa. Jest jednak kilka warunków

maseczki epidemia koronawirusa/koronawirus
Maseczka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Prt Sc YouTube
REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania przepisów prawa pracy odnoszących się do relacji między pracodawcą a pracownikami.

Czy  pracownik może odmówić świadczenia pracy z powodu epidemii koronawirusa? Jak wyjaśnia PIP, zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu pracy pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, musi jednak zawiadomić o tym niezwłocznie przełożonego. Dotyczy to sytuacji, gdy warunki nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. W efekcie, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Także gdy wykonywana praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.

REKLAMA

Zatem pracownik, którego pracodawca wysyła np. w delegację czy wyjazd służbowy w rejony zagrożone koronawirusem, może odmówić wykonania takiego polecenia. Ma do tego prawo ze względu na bezpośrednie zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju, poprzez narażenie na niebezpieczeństwo innych osób – zaznacza PIP.

Dla pracodawcy i pracownika przy podejmowaniu decyzji dotyczących wyjazdu służbowego w rejony zagrożone powinny być wiążące zalecenia, komunikaty właściwych organów państwowych. W szczególności Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeżeli pracownik zdecyduje się na wyjazd w regiony, gdzie może być narażony na zarażenie koronawirusem, wówczas pracodawca powinien ocenić ryzyko związane z takim wyjazdem. Musi zapewnić pracownikowi odpowiednie środki ograniczające ryzyka związane z możliwością zarażenia patogenem oraz podjąć działania, które zminimalizują potencjalne zagrożenie. Na przykład zorganizować tak wyjazd, by czas przebywania w niebezpiecznym miejscu był jak najkrótszy – tłumaczy PIP.

Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który wraca z pobytu w regionie objętym działaniem koronawirusa?

Pracodawca nie jest uprawniony do dokonywania samodzielnie oceny stanu zdrowia pracownika. Niedopuszczenie pracownika do pracy, ze względu na potencjalne zarażeniem wirusem może narazić pracodawcę na zarzutu o nękanie, czy stosowanie mobbingu – stwierdza jednoznacznie PIP.

REKLAMA