
W niedzielę z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. Następnie rozpoczął się apel pamięci.
Wcześniej w Pałacu Prezydenckim prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Po uroczystościach na stołecznym pl. Piłsudskiego odbędzie się przemarsz pt. „Podziemna Armia Powraca!”
W południe odbyło się złożenie wieńców przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Dlatego od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.
Źródło: PAP



![Kaczyński ma problem. Tak chcą głosować Polacy. Konfederacje tuż za plecami PiS [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/02/mentzen-kaczynski-braun-kolaz-yt-ok-ok-100x70.jpg)




