Nawet 100.000 Żydów może być objętych kwarantanną ze względu na koronawirusa

Benjamin Netanjahu. Foto: PAP/EPA
Benjamin Netanjahu. Foto: PAP/EPA

Nawet 100.000 Żydów może być objętych kwarantanną ze względu na koronawirusa. Netanjahu mówi o najbardziej niebezpiecznej epidemii od 100 lat.

Izraelskie ministerstwo zdrowia rozszerzyło listę osób objętych kwarantanną w związku z epidemią koronawirusa. Liczba Żydów objętych już kwarantanną może wzrosnąć z 50 000 do nawet 100 000 osób.

Musimy zrozumieć, że jesteśmy w trakcie globalnej epidemii, najbardziej niebezpiecznej z tych epidemii w ciągu ostatnich 100 lat – powiedział podczas konferencji prasowej Benjamin Netanyahu.

Premier Izraela powiedział, że jego kraj znajduje się w lepszej pozycji niż kraje Zachodu.

Musieliśmy podjąć trudne, nawet bardzo twarde kroki, aby spowolnić rozprzestrzenianie się choroby w Izraelu i rzeczywiście tak było. – powiedział premier.

Dzisiaj podejmiemy podobne kroki, dziesiątki więcej takich kroków – zapowiedział.

Kroki te zakładają, że każda osoba powracająca do kraju z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii lub Austrii będzie musiała przejść 14 dni kwarantanny.

Ograniczenie to obowiązuje z mocą wsteczną i obowiązuje od daty, w której osoba wylądowała w Izraelu.

W środę oczekiwano, że około 19 lotów z wymienionych krajów europejskich wyląduje w Izraelu, co spowoduje poddanie setek Żydów kwarantannie, podał Channel 12.

Wielu z nich nawet nie wiedziałoby o nowych wytycznych dotyczących lądowania w Izraelu.

Ponadto żaden cudzoziemiec przybywający z tych krajów nie może wjechać do Izraela, chyba że udowodni, że ma miejsce, w którym może zostać poddany kwarantannie przez wymagany okres czasu.

Każdy zagraniczny turysta, który przebywał w Iranie, Iraku, Syrii lub Libanie przez 14 dni przed przybyciem do Izraela, nie będzie mógł wjechać na jego terytorium.

Pracownikom służby zdrowia nie wolno obecnie podróżować za granicę, dlatego zaleca się, aby urzędnicy również nie podróżowali.

Izrael nie będzie też gospodarzem konferencji międzynarodowych do odwołania, a obywatele powracający z konferencji międzynarodowych będą również zobowiązani do poddania się kwarantannie.

Imprezy masowe powyżej 5000 osób również będą zakazane, co anuluje kilka świątecznych wydarzeń planowanych na nadchodzące święto Purim.

Izraelskie ministerstwo zdrowia apeluje, aby wszyscy przestrzegali ściśle higieny osobistej i unikały uścisku dłoni na powitanie.

Źródło: The Jerusalem Post

Comments are closed.