W CDU trwa walka o schedę po Merkel, a poparcie dla partii najniższe w historii

Angela Merkel. Foto: PAP/EPA
Angela Merkel. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

16 osób kandyduje na stanowisko przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) – podały w piątek dzienniki koncernu prasowego Funke. Jak twierdzą, informacja ta pochodzi z kręgu władz CDU.

Nieco ponad rok temu (7.12.2018) z rządzenia partią po 18 latach zrezygnowała Angela Merkel. Od tego czasu trwa wewnętrzna walka o przywództwo w CDU.

Pod wpływem nasilających się sporów wokół politycznego kierunku partii obecna przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała 10 lutego swe ustąpienie. Jej następcę bądź następczynię wybierze zwołany na 25 kwietnia partyjny zjazd. Osoba ta byłaby także chadeckim kandydatem na kanclerza w zaplanowanych na 2021 rok wyborach do Bundestagu.

REKLAMA

Na razie gotowość do ubiegania się o szefostwo CDU zadeklarowało oficjalnie trzech polityków. To krajowy premier Północnej Nadrenii-Westfalii Armin Laschet, były szef frakcji CDU/CSU w Bundestagu Friedrich Merz i federalny minister zdrowia Jens Spahn. Nie wiadomo natomiast, kim są wszyscy z pozostałego trzynaściorga kandydatów.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Spadające poparcie dla CDU

Jak wskazują najnowsze sondaże, społeczne poparcie dla CDU i jej siostrzanej bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) spadło do historycznie najniższego poziomu. Gdyby wybory do Bundestagu odbywały się w najbliższą niedzielę, na chadecję głosowałoby tylko 26 proc. respondentów. W przeprowadzonym w lutym poprzednim sondażu blok CDU/CSU dostał o jeden punkt procentowy więcej.

Będącym od pewnego czasu drugim najsilniejszym niemieckim ugrupowaniem politycznym Zielonym najnowszy sondaż daje 23 proc. czyli o jeden punkt procentowy więcej niż miesiąc wcześniej. Poparcie dla współtworzącej z CDU/CSU rząd federalny Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wzrosło w tym czasie o dwa punkty procentowe, do 16 proc.

Tuż za podium lokuje się prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD). Z identycznym jak w lutym poparciem – 14 proc. Dalej są postkomunistyczna Lewica (8 proc., o dwa punkty procentowe mniej niż miesiąc wcześniej) i liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) z niezmienionym wskaźnikiem 6 proc.

Źródło: PAP || NCzas.com

REKLAMA