Myśliwce NATO poderwano w powietrze! Powodem rosyjskie samoloty [FOTO+VIDEO]

Brytyjski myśliwiec Typhoon w trakcie przechwycenia rosyjskiego samolotu Tu-142 fot. Twitter @RoyalAirForce
Brytyjski myśliwiec Typhoon w trakcie przechwycenia rosyjskiego samolotu Tu-142 fot. Twitter @RoyalAirForce
REKLAMA

Myśliwce krajów NATO poderwano w powietrze. Powodem rosyjskie samoloty, które wykonały wielogodzinny przelot w pobliżu granic Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Dwa rosyjskie samoloty Tu-142 wykonały trwający 13 godzin przelot nad wodami Morza Barentsa, Morza Norweskiego oraz nad Północnym Atlantykiem.

Tu-142 pojawiły się najpierw w pobliżu granic Norwegii. Tam do ich przechwycenia poderwano myśliwce F-16 z bazy w Bodø oraz najnowszy nabytek Królewskich Norweskich Sił Powietrznych (Luftforsvaret), czyli myśliwce 5 generacji F-35A z bazy w Ørland. To pierwszy taki przypadek gdy te samoloty wykorzystano do tego typu misji.

REKLAMA

Na tym etapie samolotom Tu-142 towarzyszyły rosyjskie myśliwce MiG-31 oraz latająca cysterna Ił-78. Mniej więcej w połowie drogi zawróciły one do baz w Rosji.

Następnie rosyjskie samoloty ominęły od północy należące do Wielkiej Brytanii Wyspy Szetlandzkie. Tam na ich spotkanie skierowano brytyjskie myśliwce Typhoon z bazy RAF Lossiemouth w Moray w północno-wschodniej części Szkocji wspierane przez latającą cysternę Voyager.

Tu-142 kontynuowały lot nad Oceanem Atlantyckim na zachód od Irlandii. Na tym etapie do przechwycenia wykorzystano drugą brytyjską parę dyżurną, która wystartowała z bazy  RAF Coningsby we wschodniej Anglii. Im także towarzyszył samolot cysterna.

Lot wykonano na wodami międzynarodowymi. To trzeci podobny przelot Tu-142 w ostatnich tygodniach. Był najdłuższy ze wszystkich zarówno pod względem czasu spędzonego w powietrzu jak i odległości. Rosyjskie samoloty znalazły się także najbardziej na południe i zachód od macierzystych baz oraz od przesmyku GIUK (Grenlandia, Islandia, UK).

Przeznaczone do prowadzenia rozpoznania i zwalczania okrętów podwodnych samoloty to modyfikacja bombowców strategicznych Tu-95 oznaczonych w kodzie NATO jako „Bear”.

REKLAMA