Jak będą wyglądały kontrole na polskich granicach? Karty pasażera, mierzenie temperatury, wojsko w akcji

Przejście graniczne w Jędrzychowicach.
Przejście graniczne w Jędrzychowicach. (Fot. PAP)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym koronawirusem wracają kontrole na granicach. Pojawiają się kolejne szczegóły, jak to będzie wyglądało w praktyce.

Państwo polskie przygotowuje się do wdrożenia systemu ochrony sanitarnej granic. Już od godziny 15 w poniedziałek 9 marca punkty kontroli sanitarnej będą działać na pięciu przejściach granicznych.

Cztery dotyczą przejść polsko-niemieckich (Kołbaskowo, Świecko, Olszyna i Jędrzychowice), a jedno polsko-czeskiego (Gorzyczki).

Karty pasażera i kierowcy

Punkty będą działały całodobowo. Jak zapowiedział Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga, w pierwszej kolejności kontrolowane będą osoby, które podróżują autobusami i busami.

Służby sanitarne przygotowały specjalne wzory kart w dwóch językach – polskim i angielskim. Przekraczający granicę będą musieli poddać się specjalnym procedurom oraz wypełnić karty pasażera i kierowcy.

Na karcie będą podstawowe dane: imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres przebywania podróżnego w Polsce. To potrzebne jest w przypadku ustalania osób, które mogły być narażone na ewentualnie zarażenie od współpasażera.

Mierzenie temperatury

W ramach kontroli, przekraczającym granice będzie mierzona temperatura. Każdy, u którego podczas kontroli sanitarnej na granicy będzie można podejrzewać koronawirusa, zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności.

W całej procedurze kontroli granicznej pod kątem koronawirusa, oprócz straży granicznej, uczestniczyć będzie także policja, KAS, ITD, wojsko, resort zdrowia i wojewodowie.

Polska jako pierwszy europejski kraj podejmuje tego typu działania na granicach. Od poniedziałku punkty sanitarne będą funkcjonować na pięciu przejściach granicznych. W kolejnych dniach przybywać będzie stopniowo kolejnych punktów, aż kontrolą zostaną objęte wszystkie granice. Podobne procedury mają zostać wdrożone w pociągach oraz portach.

Wszyscy przekraczający granicę będą musieli uzbroić się w nie lada cierpliwość.

Stan koronawirusa

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wirus, który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów, zabił dotąd ponad 3,8 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ok. 110 tys.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało w poniedziałek, że w związku z Covid-19 zmarło w Europie 396 osób, a laboratoryjnie potwierdzono 11 tys. 577 przypadków zakażenia koronawirusem.

W Polsce potwierdzono dotychczas 16 przypadków koronawirusa, ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.

Źródło: PAP || NCzas.com

Comments are closed.