
Światowy handel bronią wzrósł w latach 2015-2019 wzrósł w porównaniu z okresem 2010-2014 o 5,5%. Popyt okazuje się wysoki, a perspektywy dla producentów obiecujące – mówi opublikowany 9 marca raport Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).
Na najniższe podium największych eksporterów broni wskoczyła Francja. Pierwsze dwa miejsca zajmują niezmiennie USA i Rosja. Rynek pozostaje zdominowany przez Stany Zjednoczone, które mają w nim 36% udziałów. Na miejscy 4. są Niemcy, które wyprzedzają Chiny.
Warto odnotować dynamizm eksportu broni z Korei Południowej. Eksport broni z teko kraju wzrósł o 143 procent i Korea po raz pierwszy znalazła się na liście 10 największych eksporterów. Także izraelski eksport broni wzrósł o 77 procent, do najwyższego poziomu w historii tego państwa.
Rosja odnotowuje spadek sprzedaży o 18% w latach 2015-19, ale ma obecnie 21% jego udziałów. Rosja odczuwa tu zwłaszcza spadek import broni do Indii, które były największym importerem świata. Od 2015 roku ograniczyły zakupy o 32%.
Francuski eksport broni osiągnął tymczasem najwyższy poziom od 1990 r. Nastąpił jego wzrost o 72%, co stanowi obecnie 7,9% udziałów w światowym handlu bronią. Przemysł zbrojeniowy tego kraju skorzystał z popytu na broń w Egipcie i Katarze , ale dobrze radził sobie też na rynku hinduskim.
Francuski eksport korzysta z popytu na Bliskim Wschodzie. Dobre wyniki napędzają zwłaszcza kontrakty na dostawy samolotów Rafale. Dostawy tych myśliwców to prawie jedna czwarta całkowitego eksportu broni z Francji.
Największym na świecie importerem broni została w ostatnich latach Arabia Saudyjska (wzrost zakupów o 130%), która wyprzedziła Indie. Na rynku saudyjskim głównym dostawcą są Stany Zjednoczone (73% importu), a drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania (13%).
Źródło: France Info/ SIPRI