Reakcja UE na zakaz wjazdu do USA. „Nie pochwalamy go”

Prezydent Donald Trump. Foto: PAP/EPA/Doug Mills / POOL
Prezydent Donald Trump. Foto: PAP/EPA/Doug Mills / POOL

UE „nie pochwala jednostronnej” decyzji Donalda Trumpa o zakazie wjazdu na terytorium USA obywateli państw UE. „Koronawirus to globalny kryzys, który nie ogranicza się do jednego kontynentu” – stwierdzili we wspólnym komunikacie prasowym szefowa KE Ursula von der Leyen i Charles Michel.

Unia Europejska nie pochwala „decyzji” podjętej przez prezydenta USA Donalda Trumpa i krytykuje ją, że została podjęta „jednostronnie i bez konsultacji”. Tymczasem to nie pierwsze takie rozwiązanie, znalezione w ostatnim czasie. Izrael też niczego z Brukselą nie „konsultował”, a mimo to wyprosił obywateli państw UE.

Stany Zjednoczone zakazały wjazdu dla europejskich podróżnych w piątek 13 marca, od północy. Zakaz nie dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii czy Rosji. Zakaz dla UE wprowadzono – na razie – na 30 dni.

Zakaz wjazdu dotyczy każdej osoby, która przebywała w strefie Schengen w ciągu 14 dni poprzedzających jej planowany przyjazd do Stanów Zjednoczonych – z wyjątkiem Amerykanów i stałych rezydentów.

Donald Trump, przy okazji ogłaszania decyzji w sprawie zakazu wjazdu do USA Europejczyków, zapowiedział także – w pewnych przypadkach – przesunięcie terminu płatności podatków. Ma to dać „200 miliardów dolarów dodatkowej płynności dla gospodarki”. Będą też pożyczki o niskim oprocentowaniu dla branż dotkniętych epidemią.

Źródło: AFP/ Polskie Radio

Comments are closed.