Od dzisiaj kontrole na granicy z Niemcami. Ile potrwają?

Płot Źródło: Pixabay

Od niedzieli ruszyły kontrole na granicy polsko-niemieckiej. Ponadto zawieszone są międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.

W niedzielę rozpoczęły się kompleksowe kontrole graniczne. Powrót z Niemiec będzie możliwy tylko transportem samochodowym.

Zawieszone są połączenia lotnicze i krajowe. Mimo to, nie wszystkie przejścia graniczne będą czynne.

Ambasada RP w Berlinie opublikowała listę otwartych przejść. Dla ruchu samochodowego czynne są tylko przejścia w Jędrzychowicach, Olszynie-Forst, Świecko-Frankfurcie nad Odrą, Krajniku Dolny-Schwedt, Kołbaskowo-Pomellen, Świnoujściu-Gartz.

Natomiast dla ruchu pieszego czynne są przejścia: Gubin-Guben, Słubice- Frankfurt nad Odrą oraz Kostrzyn nad Odrą-Kietz.

Polacy wracający z Niemiec będą rejestrowani i dokładnie przebadani. Będą musieli również poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Niemniej, kwarantannie nie będą musieli poddawać się kierowcy transportu kołowego, np. autobusów i busów. Kwarantanna nie będzie też obowiązkowa dla osób dojeżdżających do pracy po obu stronach granicy.

Chodzi np. o Polaków pracujących w Niemczech. Ta grupa nie będzie miała problemu z przekroczeniem granicy, pod warunkiem, że przedłoży straży granicznej odpowiednie dokumenty.

Do Polski nie wjadą natomiast obcokrajowcy, z wyjątkiem osób zamieszkałych i pracujących w Polsce, małżonków i dzieci obywateli polskich oraz cudzoziemców posiadających Kartę Polaka. Ponadto do Polski będą mogli wjeżdżać dyplomaci.

Kontrole będą obowiązywać na razie przez 10 dni. Mogą jednak zostać przedłużone, jeśli tak zadecyduje rząd.

Źródło: Deutsche Welle

Comments are closed.