
Francuski Urząd ds. Konkurencji skazał koncern Apple na rekordową karę 1,1 miliarda euro. Chodzi o stworzenie systemu kontrolującego ceny detalicznej sprzedaży jego produktów.
To najwyższa kara nałożona w historii przez francuski urząd ds. Ochrony Konkurencji. W tej samek sprawie ukarano także dwie hurtownie – Tech Data i Ingram Micro. Odpowiednio za 62,9 mln EUR i 76,1 mln EUR kary. Daje to łączną grzywnę 1,24 miliarda. Te trzy firmy zawarły zmowę cenową.
Lista zarzutów jest długa. Zmowa w celu kontrolowania cen detalicznych, nadużywanie ekonomicznej zależności dystrybutorów, uprzywilejowanie własnych sieci sprzedaży i działanie na szkodę konkurencji.
Koncern Apple już jednak rozważa odwołanie. Firma uważa, że kara dotyczy praktyk, które wdrożone są od lat i nie budziły wątpliwości. W dodatku pewne działania wynikać miały z ostrej konkurencji chińskich producentów.
To nie pierwsze problemy amerykańskiej firmy we Francji. Zarzuca się jej także unikanie płacenia podatków. W dodatku istnieje tu także szerszy kontekst nie najlepszych relacji Paryża i Waszyngtonu i prowadzonej od miesięcy wojny celnej pomiędzy USA a Francją, która objęła np. eksport francuskich win.
Źródło: Le Figaro