Można będzie nie płacić na ZUS przez 3 miesiące. Trzeba złożyć wniosek o odroczenie płatności

ZUS oraz pieniądze - zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/pixabay
ZUS oraz pieniądze - zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/pixabay

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa zadeklarowane we wtorek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych.

Jak wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska w komunikacie przesłanym PAP, „będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności”.

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas” – dodała.

Zadeklarowała również, że ZUS wciąż rozważa inne możliwości pomocy osobom prowadzącym małe firmy.

Wniosek ten będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. i ma dotyczyć także składek, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji – wyjaśniono w komunikacie.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.

Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, należne składki będą musiały być opłacone wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie. (PAP)

4 KOMENTARZE

  1. Czyli rozumiem że prowadzący działalność będzie musiał, pomimo zamknięcia firmy, zapłacić składkę ZUS zarówno za siebie, jak i pracowników. Udogodnieniem jest to że po złożeniu odpowiedniego wniosku, i wyrażeniu zgody przez ZUS, zostanie mu to odroczone na 3 miesiące i ewentualnie rozłożone na raty. Super rozwiązanie. Nieco przedłuży agonię. Chyba że cenę za usługi podniosę ze trzy razy, i znajdę na nią chętnych.

    • Bo, praca na ZUS, PIT i VAT czyni wolnym!
      Chordy pozatrudniane w urzędach, wiodą dzięki temu miłe i beztroskie życie, wolne od brzemienia odpowiedzialności i za cokolwiek.

  2. To się nazywa betonowe buty albo betonowe koło ratunkowe. Ten rząd potopi ludzi na dg. Miłosierdzie gminy spowoduje, że firma w czerwcu będzie musiała zapłacić 3 ZUS-y. Chyba czas na inne rozwiązania…. Co oni robią… Zamiast zderegulować gospodarkę. Cała turystyka leży.

Comments are closed.