Co za dzicz! Pasażer opluł i uderzył szefową pokładu [VIDEO]

Mężczyzna opluł i spoliczkował szefowa pokładu w samolocie. Foto: Facebook
Mężczyzna opluł i spoliczkował szefowa pokładu w samolocie. Foto: Facebook

Co za dzicz! Internauci są oburzeni incydentem z samolotu Brussels Airlines. Na nagraniu widzimy, jak agresywny pasażer awanturuje się z załogą, opluwa i uderza w twarz szefową pokładu.

Jak widzimy na nagraniu, pasażer kłóci się z załogą samolotu Brussels Airlines. Agresywny mężczyzna krzyczy i awanturuje się ze stewardem, który próbuje go nakłonić, by się uspokoił i usiadł na swoim miejscu.

Krzyki i poruszenie powodują, że do agresywnego mężczyzny podchodzi szefowa pokładu. Kobieta grozi, że jeżeli mężczyzna się nie uspokoi wezwie policję. To dla brutala za dużo! Nagle pasażer pluje jej w twarz.

Zszokowana szefowa policzkuje za to mężczyznę. Ten wpada w jeszcze większą furię i  mocno bije ją po twarzy. Wtedy wkraczają inni pasażerowie, którzy powalają agresora na ziemię.

Kobieta, która jest autorką nagrania, twierdzi, że agresywny pasażer wracał z rodziną z wakacji. Skarżył się na dwóch mężczyzn, siedzących obok jego teściowej i którzy rozpychali się łokciami. Załoga nie chciała mu pomóc, dlatego wywiązała się kłótnia.

Dalej pasażerka dodaje, że mężczyźni, którzy go obalili na ziemie, złamali mu żebra, a policja wyprowadziła go z samolotu, mimo że wcześniej poprosił o pomoc lekarską – relacjonuje pasażerka.

Agresywny mężczyzna grozi, że pozwie linie lotnicze…

9 KOMENTARZE

  1. sądząc po akcencie to amerykańscy afro-amerykanie… kulturą i pokorą raczej nie grzeszą… myślę ze w sądzie wtrąci watki rasistowskie to sprawę o odszkodowanie wygra (w PL by wygrałby na bank a stewardessę wsadzili by do pudla)

  2. No manipulujecie niczym szmatławiec Michnika. Akurat ta cała szefowa pierwsza uderzyła murzyna w twarz a on jej po prostu oddał.

  3. Ewidentna wina obsługi. Najpierw dopuścili do eskalacji. A potem nie potrafili spacyfikować agresora. A jak? Prądem, tak jak każdego innego.

Comments are closed.