„Fake news” jako oręż w walce z niezależnymi mediami. Stowarzyszenie Demagog atakuje Najwyższy CZAS!

Stowarzyszenie Demagog atakuje Najwyższy CZAS! Print screen: demagog.org.pl
Stowarzyszenie Demagog atakuje Najwyższy CZAS! Print screen: demagog.org.pl

Jak dzisiaj najłatwiej niszczyć nieprawomyślne media w internecie? Zarzucać im, że produkują fake newsy. Wówczas poprawne politycznie portale społecznościowe i giganci internetowi jak Facebook i Google blokują oskarżonego delikwenta i ból głowy lewicowców mija. A jaka była prawda to już mało ważne. Stowarzyszenie Demagog tak właśnie próbuje dołożyć „Najwyższemu CZASowi!”

Stowarzyszenie Demagog zajmuje się tropieniem tzw. fake newsów. W jednej ze swoich „analiz” pt. „Nie, Cristiano Ronaldo nie przekształci swoich hoteli w szpitale” wymienili facebookowy profil Najwyższego CZASu jako rozpowszechniający „fake newsy”. Problem w tym, że to manipulacja.

Takim obrazkiem zilustrowano tekst na demagog.org.pl

Sprawa dotyczyła tekstu o Cristiano Ronaldo, który miał rzekomo przekształcić swoje hotele w szpitale dla zarażonych koronawirusem.

Informację taką podała Polska Agencja Prasowa w dniu 15 marca o godz. 12:10. Screen poniżej.

Na portalu nczas.com tekst o tym ukazał się o godzinie 12:28 podając informację za PAPem. O godzinie 12:48 udostępniliśmy go na naszym facebookowym profilu. Screen poniżej.

O godzinie 14:56 w serwisie PAP ukazało się sprostowanie informacji, że to jednak nieprawda i Ronaldo nie przekształci swoich hoteli w szpitale.

Już 5 minut później, o godzinie 15:01 na portalu nczas.com ta informacja została zmieniona, z tytułem jak widać poniżej.

Tytuł artykułu na naszej stronie po ukazaniu się sprostowania w serwisie PAP.
Tytuł artykułu na naszej stronie po ukazaniu się sprostowania w serwisie PAP.

Na facebookowym profilu tytułu artykułu nie zmieniliśmy, bo nie można go edytować. Akurat ten tekst nie cieszył się popularnością i na facebooku kliknęło w niego wówczas około 50 osób.

Informacja nie była oczywiście żadnym „fake newsem”. Była to informacja podana oficjalnie przez Polską Agencję Prasową, potem przez nią sprostowana i tak samo działo się to na naszym portalu. 5 minut po ukazaniu się sprostowania w PAP poprawiliśmy także nasz artykuł na nczas.com

Demagog pisząc swoją „analizę” musiał to wiedzieć. Nie wierzymy, że autor tego dzieła nie kliknął w link. Jak pokazują screeny na demagog.org.pl ktoś przeglądał nasz profil 8 godzin po publikacji wpisu, czyli około 6 godzin po zaktualizowaniu przez nas tej informacji.

Jesteśmy przekonani, że „analityk” Demagoga kliknął w link i zobaczył, że informacja została sprostowana, ale do czegoś się trzeba było przyczepić, więc zrobił screen wpisu na Facebooku i obwieścił światu, że tak oto nasza redakcja powiela „fake newsy”.

Poza zilustrowaniem swoje „analizy” screenem naszego profilu tak oto napisał o nas Demagog:

„Wiadomość była również udostępniana na Facebooku, np. na profilu FlashScore.pl, gdzie post z informacją o Ronaldo doczekał się 19 tys. reakcji, 1,4 tys. komentarzy oraz 3,3 tys. udostępnień. Inne profile, na których podano tę informację, to m.in. Stadionowi Oprawcy czy Najwyższy Czas!. Posty te wyświetlono w sumie ponad dwa miliony razy.”

Ciekawe są te informacje o „ponad dwóch milionach” wyświetleń. U nas było to kilkaset wyświetleń w tamtym czasie, ale rozumiem, że trzeba dodać dramatyzmu, bo miliony robią wrażenie.

Drugą ciekawostką jest to, że informację za PAPem podały wszystkie największe portale w Polsce, wiadomość była podawana właściwie na całym świecie, ale profil „Najwyższego CZASu” jako jeden z nielicznych dostąpił zaszczytu umieszczenia w „analizie” Demagoga.

Stowarzyszenie Demagog jest związane z założoną przez Georga Sorosa Fundacją Batorego, która m.in. finansuje ich działania. A jak blisko Fundacji Batorego do „Gazety Wyborczej” i tzw. „totalnej opozycji” to każdy wie.

Pod „analizą” Demagoga nikt się nie podpisał. Jedynym kontaktem do mediów w stopce jest Pan Marcel Kiełtyka, członek zarządu Stowarzyszenia Demagog i „specjalista ds. komunikacji”.

Szefową Stowarzyszenia Demagog, a więc odpowiedzialną za wszystkie ich działania, jest Pani Małgorzata Kilian.

Poprosiliśmy Demagoga o usunięcie tej informacji z ich strony i czekamy na spełnienie naszej prośby. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni wejść na drogę sądową.

Comments are closed.