Osoby objęte kwarantanną są kontrolowane przez policję. Oto jak wygląda taka procedura w praktyce.
Ze względów bezpieczeństwa policjanci nie odwiedzają domów osób objętych kwarantanną.
Najczęściej najpierw nawiązany jest kontakt telefoniczny, a następnie obecność takiej osoby lub osób – z bezpiecznej odległości – potwierdza specjalnie w tym celu wysłany patrol.
Między innymi z tego powodu do akcji kierowani są funkcjonariusze znający dany teren i jego mieszkańców.
Policja zapewnia, że przeszli oni odpowiednie przeszkolenie i są wyposażeni w indywidualne środki ochrony. Dzięki temu, w razie konieczności podjęcia interwencji wobec osoby objętej kwarantanną, zminimalizowane jest ryzyko rozprzestrzenienia wirusa na kolejne osoby.
Policjanci dokonują regularnych kontroli i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o objęciu kwarantanną stosuje się do postanowień tej decyzji.
Jeśli okaże się, że nie, to informacja o naruszeniu warunków kwarantanny trafia do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć na taką osobę karę grzywny w wysokości nawet 5000 zł.
Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynieść nawet 500 zł.
Sytuacja związana z występowaniem COVID-19 wymaga specjalnych decyzji i procedur. Takich jak ścisły nadzór nad osobami w kwarantannie domowej. Umundurowani policjanci sprawdzają, czy osoby te jej przestrzegają i czy nie potrzebują pomocy. Więcej na stronie https://t.co/lC7zwFj475 pic.twitter.com/i3tvkE82ry
— KWP w Olsztynie (@KWP_Olsztyn) March 19, 2020