Sekcje zwłok w Polsce w czasach pandemii. „Dostaliśmy kombinezon malarski zamiast ochronnego”

koronawirusem/Obrazek ilustracyjny/Foto: policja.pl
Obrazek ilustracyjny/Foto: policja.pl
REKLAMA

Sekcje zwłok przeprowadzają ludzie, którzy pozostają w grupie wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. Mimo to, często bywa tak, że placówki nie zawsze wystarczająco dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników. Tyczy się to również prokuratorów i wszystkich, którzy jako pierwsi pojawiają się na zdarzeniach ze skutkiem śmiertelnym.

Niektóre placówki są przygotowane jak należy…

– Zakupiliśmy zestawy ochronne – kombinezony, maski, rękawice. Podczas wykonywanego dyżuru każdy prokurator wyposażony jest w taki osprzęt – mówi w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

Prokuratorzy nie mają obowiązku korzystać z odzieży ochronnej przy każdym przypadku. Wszystko zależy od stopnia zagrożenia koronawirusem.

REKLAMA

– Te informacje przekazują nam policjanci, gdyż to oni są pierwsi na miejscu. Dyżurujący prokurator może poprosić funkcjonariuszy o dodatkowe pytania mające na celu ustalić prawdopodobieństwo zakażenia zmarłej osoby koronawirusem – wyjaśnia Kępka.

… inne nie dbają należycie o bezpieczeństwo pracowników

– Prokuratorzy nie maja żadnej ochrony w pracy. Muszą wykonywać czynności z zatrzymanymi, chodzić do sądu na posiedzenia, gdzie obecność jest obowiązkowa. Środkami zapobiegawczymi są rękawiczki zakupione w tym tygodniu i Octenisept (płyn dezynfekujący – red.). Podczas wyjazdu na zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym na wyposażeniu prokuratora są: kombinezon malarski, który bardzo łatwo rozerwać, maseczka malarska i rękawiczki – opowiada w rozmowie z polsatnews.pl anonimowy prokurator.

Umarł przez koronawirusa? To sekcji zwłok nie będzie

Na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii umieszczono oficjalne zalecenia dotyczące wykonywania sekcji zwłok zmarłych na Covid-19.

Przeczytam tam, że „generalnie w przypadkach zgonów w następstwie potwierdzonego zakażenia wirusem SARS CoV-2 brak jest medycznych wskazań do przeprowadzania badania pośmiertnego”.

Oznacza to, że… nie przeprowadza się sekcji zwłok zmarłych z powodu koronawirusa. Zdarzają się jednak przypadki, że sekcję wykonać trzeba. Wtedy PTMSiK rekomenduje „odczekanie 3 dni”.

Źródło: polsatnews.pl

REKLAMA