Eksperyment na małpach dał szokujący wynik. Czy koronawirus może zainfekować dwa razy tę samą osobę?

Małpa, lekarka - Azjatka Źródło: Pixabay, collage
Małpa, lekarka - Azjatka Źródło: Pixabay, collage

Koronawirus nie atakuje ponownie ozdrowieńców. Dowodem na to mają być wyniki jakie dał eksperyment na małpach przeprowadzony przez Chińczyków.

„Nie ma reinfekcji koronawirusem, a więc jednak przeciwciała wytworzone u ozdrowieńców skutecznie zapobiegają ponownemu zakażeniu!” – poinformował na Twitterze Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia w latach 2015–2017. „Czyli nawroty wiremii wynikają z błędnej diagnozy – wyniki fałszywie ujemne. A więc rzeczywiście w Chinach opanowali epidemię!” – dodał.

Łanda posiłkuje się wynikami eksperymentu na małpach, który przeprowadzili Chińczycy. „Ostatnio poinformowano, że wypisani pacjenci w Chinach i innych miejscach mieli pozytywny wynik testu po wyleczeniu. Pozostaje jednak niejasne, czy rekonwalescencyjni pacjenci mają ryzyko »nawrotu« lub »ponownego zakażenia«” – czytamy w artykule, który były wiceminister podał dalej.

„Połowę zarażonych małp ponownie wystawiono na próbę z tą samą dawką szczepu SARS-CoV-2. Należy zauważyć, że u ponownie narażonych zwierząt nie stwierdzono miana wirusa w wymazach z jamy nosowo-gardłowej i odbytu” – czytamy na stronie „Biorxiv”.

„Jeśli tak samo jest u ludzi, to ma to zasadnicze znaczenie dla prognozy.Epidemia nie będzie tak groźna. Przeciwciała dają dobrą (czy trwałą?) odporność, a więc wirus nie mutuje jednak aż tak szybko. Za 2 miesiące będzie w PL po wszystkim i wracamy do pracy” – napisał wiceminister.

 

Comments are closed.