Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Muzeum Auschwitz. Foto :wikimedia
Muzeum Auschwitz. Foto :wikimedia

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów. Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy z 6 marca 2018 r. – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali ok. 3 mln polskich Żydów. Szacuje się, że niemiecką okupację przeżyło w ukryciu 30–40 tys. Żydów. Jak natomiast czytamy w wyliczeniach Instytutu Pamięci Narodowej, na terenie okupacji niemieckiej przeżyło 1–3,5 proc. polskich Żydów.

Instytut Yad Vashem od 1963 r. przyznaje medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Do 1 stycznia 2019 r. wyróżnił 27 362 bohaterów. W tym 6922 Polaków, którzy tworzą największą grupę osób spośród 51 krajów świata. Odznaczenie to wyraża hołd osobom, które bezinteresownie narażały życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi, zagrożonych eksterminacją przez niemieckich okupantów.

Wśród Sprawiedliwych – poza Polakami – największą grupę stanowią Holendrzy – 5 778; Francja ma 4 099 odznaczonych, Ukraina – 2 634, Belgia – 1 751 (stan na 1 stycznia 2019 r.).

Źródło: PAP

11 KOMENTARZE

 1. Pamiętajmy! Pamiętajmy!
  Pamiętajmy o Jedwabnem! Gdzie polacy MORDOWALI Żydów! Pamiętajmy o pogromach! Pamiętajmy o numerze classus! O zbrodniach ONR! Pamiętajmy jak chciwi polscy szmalcownicy sprzedawali za butelkę wódki Żydowskie rodziny!

  To dlatego my polacy POPIERAMY ustawę 447!
  Sondaże wskazują że odszkodowania dla Żydów popiera 88% polaków!

   • 88 procent Polaków potępia również antysemicką nagonkę amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości na Weinsteina i Polańskiego.

  • Hmmm, haniebne są Twoje słowa; podpowiem Tobie – numerus clausus był także w USA , i to jeszcze po wojnie, w Jedwabnem rzeczywiście motłoch z nizin społecznych narodowości polskiej wziął udział w mordzie Żydów zaplanowanym przez Niemców- tak niestety działo się od Bałtyku do Morza Czarnego na obszarach zaanektowanych przez Sowietów; szmalcownicy to nie tylko kryminalny element spośród Polaków, ale i Żydzi. ZA INDYWIDUALNE BANDYCKIE WYCZYNY POLSKICH BANDYTÓW NIE ODPOWIADA PAŃSTWO POLSKIE I NARÓD POLSKI, ale indywidualnie każdy bandyta.

 2. Czy aby na pewno jest co świętować, czy ci poświęcający życie własnych dzieci by ratować pierwszy sort utrwalaczy bolszewii zasługują na gloryfikację? Nie dość „szopek” w rodzaju wycieczek kombatantów z armii Andersa, do żydowskich dezerterów w okupowanej Palestynie…

 3. taaa
  a o tym, że dzisiaj jest Liturgiczne wspomnienie św. Gabrjela Archanioła
  to nie warto wspomnieć, oczywiście moderniści namieszali po SW II.
  „Prawdę należy głosić w czas i nie w „- to słowa chyba św. Piusa V !

 4. Gówno mnie obchodzi „ratowanie Żydów”. 70 lat minęło i ciągle tylko „ratowanie Żydów, ratowanie Żydów, ratowanie Żydów”. Tak jakby z Żydami nie można niczego innego robić, jak ich „ratować”. A kto nas ratował? I najważniejsze pytanie: KOGO ŻYDZI URATOWALI?

  Tylko dureń nie widzi, że to trąbienie o „ratowaniu Żydów” ma się przekładać na czasy dzisiejsze w taki sposób, że goje mają Żydom bić hołdy, a oni odrywać do tego kupony. Ja zapowiadam i mówię to śmiertelnie poważnie: W warunkach wojennych będę ratował tylko samego siebie i swoich bliskich. Nie będę „ratował” żadnych „Żydów”.

 5. „Oczywiscie” do grona Sprawiedliwych nie mozna zaliczyc tych, ktorzy poswiecili swoje zycie ukrywajac Zydow, ale zgineli zamordowani za to przez Niemcow wraz z ukrywanymi „bracmi w starszej wierze” Ilu takich bylo, co zgineli bez swiadkow ich historii?

Comments are closed.