Respirator za 200 zł do wydrukowania w 3D. Niezwykły projekt polskich inżynierów uratuje świat? [VIDEO]

Respirator za 200 zł wydrukowany na drukarce 3D. VentilAid
Respirator wydrukowany na drukarce 3D. Projekt krakowskiej firmy Urbicum. (Fot. YouTube/Urbicum 3D Printing).

Zespół inżynierów z polskiej firmy Urbicum jest w stanie wydrukować w technologii 3D respirator za 200 złotych. Czy w dobie pandemii koronawirusa rewolucyjny wynalazek pomoże w ratowaniu chorych?

Twórcy projektu udostępnili w internecie za darmo wzór do wydrukowania respiratora na drukarce 3D. Wykorzystuje on tanie i powszechnie dostępne komponenty, które można kupić za 200 zł.

Jednocześnie inżynierowie z krakowskiej firmy specjalizującej się w druku 3D pracują już nad drugą wersją projektu.

Opracowanie pierwszego zajęło Mateuszowi Janowskiemu, głównemu konstruktorowi respiratora za 200 zł, dwa dni.

Stworzyliśmy w pełni funkcjonalne urządzenie. Łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł – opowiada Szymon Chrupczalski z Urbicum. Wskazuje, że urządzenie można wydrukować i złożyć w każdym miejscu na świecie.

Twórcy respiratora zwrócili się z apelem o pomoc do środowisk lekarzy, inżynierów druku 3D, polityków i wszystkich chętnych do wsparcia i ewentualnie ulepszenia projektu. – Wierzymy, że znajdziemy ludzi dobrej woli z całego świata. Razem możemy uratować życie wielu osób – przekonuje Chrupczalski.

Dokumentacja projektu dostępna jest na stronie internetowej firmy Urbicum. Znajduje się tam też instrukcja, jak z wydrukowanych komponentów złożyć respirator.

Wierzymy, że pandemia #COVID19 przejdzie, a dzięki właściwemu wykorzystaniu technologii i solidarnym dzieleniu się wiedzą, wyrządzi minimalną krzywdę ludzkości – opisują swój produkt na Facebooku.

Wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 choroba Covid-19 powoduje m.in. ostre zapalenie płuc. W takich przypadkach pacjentów podłącza się pod respirator, który wspomaga oddychanie. Na rynku jest ich jednak ograniczona ilość, a z brakami borykają się szpitale na całym świecie.

VentilAid to urządzenie, które można stosować, gdy brakuje profesjonalnego sprzętu – zapewniają inżynierowie polskiej firmy.

Comments are closed.