Wielka Brytania nie będzie leczyć „niepoprawnych politycznie” pacjentów

Wielka Brytania/selekcja pacjentów/Szpital/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Szpital/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

W obliczu pandemii koronawirusa systemy opieki zdrowotnej w krajach najbardziej nią dotkniętych dokonuje się selekcji pacjentów. Hiszpania określa ich „wartość społeczną”. W Wielkiej Brytanii natomiast już niebawem lekarz będzie mógł odmówić pacjentowi leczenia ze względu na jego niepoprawne politycznie poglądy.

Selekcja pacjentów zaczęła się od określania ich stanu zdrowia. W Hiszpanii początkowo zrezygnowano z leczenia pacjentów „w stanie krytycznym z dodatkowymi patologiami”. Później określano także ich „wartość społeczną”. Teraz szokujące kryteria zamierza wprowadzić Wielka Brytania. Tamtejsza służba zdrowia będzie bowiem mogła odmówić leczenia pacjentom, którzy mają „politycznie niepoprawne” poglądy.

Nowe przepisy będą obowiązywały na Wyspach od 1 kwietnia tego roku. W ich myśl, pacjentowi, który przejawia „homofobiczne”, rasistowskie czy seksistowskie zachowania będzie można odmówić udzielenia pomocy. Wyjątkiem ma tu być jedynie zagrożenie życia. Aktualnie jedynym przeciwwskazaniem do leczenia pacjenta jest jego agresja.

Zdaniem dr. hab. Błażeja Kmieciaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, brytyjskie rozwiązanie wzbudza kontrowersje. To bowiem lekarz będzie subiektywnie podejmował decyzję o tym, komu udzieli pomocy. Jest to prosta droga do nadużyć.

W rozmowie z tvp.info dr hab. Kmieciak podkreślał, że dochodzi do sytuacji, w której „lekarz może odmówić pomocy medycznej ze względu na światopogląd czy system wartości pacjenta, którego on sam nie podziela”. To z kolei stoi w sprzeczności z fundamentalną zasadą lekarską niesienia pomocy pacjentowi bez względu na to, kim jest.

Jednocześnie ekspert powiedział, że gdy pacjent kieruje pod adresem lekarzy obraźliwe słowa, wówczas zachowanie to kwalifikowane jest jako agresja werbalna.

– Brytyjskie zapisy mówią jednak o czymś zupełnie innym. Odmawia się pomocy pacjentom uznanym przez personel za „homofobicznych”, choć nie da się jednoznacznie zdefiniować czym dokładnie jest „homofobia” – mówił.

W ocenie dr. hab. Kmieciaka, brytyjscy pacjenci będą zmuszeni „do prowadzenia permanentnego monitoringu własnych poglądów, by zachować poprawność polityczną, a tym samym opiekę zdrowotną”. Jednocześnie ekspert podkreślał, że w Polsce Kodeks Etyki Lekarskiej zabrania odmowy świadczeń medycznych ze względu na rasę, płeć, poglądy religijne czy polityczne pacjenta.

Jak dodał, nowe brytyjskie prawo to realizacja określonej wizji świata. Nie chodzi tu już jednak o model „akceptujcie nas, jacy jesteśmy”, ale „to my podyktujemy wam, jak nas traktować”. – A to ogromna różnica. To, co się obecnie dzieje jest dominacją i gloryfikowaniem jednej wizji antydyskryminacyjnej, w imię której represjonuje się i dyskryminuje myślących inaczej – skwitował dr hab. Kmieciak.

Źródło: tygodnik.tvp.pl

11 KOMENTARZE

 1. ANGLICY ROBIĄ TO OD LAT – ZACZĘLI OD OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH W AFRYCE W CZASIE POWSTANIA BURSKIEGO, POTEM W INDIACH STZRELAJĄC DO PROTESTUJĄCYCH
  HINDUSÓW, NAWET PODOBNE TRAKTOWANIE ICH SAMYCH PRZEZ JAPOŃCZYKÓW NIE OTRZEŻWIŁO TEGO NARODU . W CZASIE 2 WŚ RUCHY FASZYSTOWSKIE BYŁY BARDZO SILNE PODOBNIE JAK POPIERANIE HITLERA W POCZĄTKOWEJ FAZIE PRZEZ RODZINE KROLEWSKĄ . IRLANDCZYCY WALCZĄCY O WOLNOŚĆ IRLANDII PÓŁNOCNEJ COŚ WIEDZĄ O DYSKRYMINACJI NA TLE POGLĄDÓW. OSTATNIO MAŁY PACJENT EVANS ZOSTAŁ OFIARĄ OBŁEDNEJ POLITYKI EUTANAZJI MEDYCZNEJ . TERAZ PRZYSZEDŁ CZAS NA POŁĄCZENIE EUTANAZJI MEDYCZNEJ Z POLITYKĄ. ORWELL BYŁ WIELKIM WIZJONEREM ALBO PRACOWAŁ DLA ÓWCZESNYCH SŁUŻB I ZNAŁ TO OD PODSZEWKI.

 2. To już nazizm przypomina co te lewusy wyprawiają, niech już muzlumance zrobią z nimi porządek widok feministek w hidzabach idących w orszaku za swoimi panami będzie bezcenny

 3. Warto przy tym zauważyć, że np. położna w GB będzie mogła odmówić pomocy rodzącej homofobce, ale nie bedzie mogła odmówić pomocy przy aborcji!!!

  OBŁĘD. Dokładne odwrócenie logiki i wartości.

 4. ciekawe czy w polsce jak jestem niepoprawny politycznie (np. nie lubie pis i po) to moge nie placic skladki jesli mnie nie leczą?

 5. Ciekawe, czy będą zwracać pieniądze wpłacone na HNS w formie podatków? To nazywa się czysty faszyzm. Państwo zabiera ci pieniądze na leczenie pod przymusem, a potem poprzez swoich urzędników, jakimi są lekarze w UK zatrudniani przez NHS dokonuje na Tobie eutanazji ze względu na myślozbrodnię. Ale chyba to fake. Niemożliwe…

  • Możliwe możliwe boicie prawdy !
   Już samych Niemczech nie można mówić źle o muzułmanach
   A za propagowanie przeciwko lgbt można iść do
   więzienia
   tu się zaczyna o sens bycia w eu bo nie warto być
   Ja sam jestem niepoprawny politycznie i cieszę się bo jeszcze jestem normalny

Comments are closed.